Сегодня: 17 | 10 | 2021

Правила пожежної безпеки у збройних силах України 2004 р. (частина 2)

Правила пожежної безпеки у збройних силах України 2004 р. (частина 2)


6.2.12. Під час експлуатації пічного опалення не допускається:

Залишати печі, які топляться, без догляду ;

Користуватися печами, які мають тріщини;

Розміщати паливо й інші горючі речовини і матеріали безпосередньо перед топковим отвором;

Зберігати незагашені вуглини та золу в металевому посуді, встановленому на дерев'яній підлозі або горючій підставці;

Сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;

Застосовувати для розпалювання печей ЛЗР та ГР; топити вугіллям, коксом і газом печі, не пристосовані для цього;

Використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топливника;

Здійснювати топлення печей з відкритими дверцятами топливника;

Використовувати вентиляційні та газові канали як димоходи;

Прокладати димоходи (борови) опалювальних печей по горючих основах;

Здійснювати топлення печей під час проведення у приміщеннях масових заходів;

Закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо;

Зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу;

Використовувати для димових труб азбестоцементні й незахищені металеві труби, улаштовувати глиноплетені та дерев'яні димоходи.

6.2.13. Застосування пічного опалення у приміщеннях категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою А, Б, В не дозволяється.

6.2.14. У приміщеннях складів (сховищ) категорій А, Б і В за вибухопожежною та пожежною небезпекою, у коморах та в місцях, відведених для складування горючих матеріалів, у приміщеннях для наповнення і зберігання балонів зі стисненими та зрідженими газами опалювальні прилади потрібно обгороджувати екранами з негорючих матеріалів, які встановлюються на відстані не менше ніж 0,1 м від приладів опалення.

6.2.15. Опалювальні прилади систем водяного та парового опалення у приміщеннях категорій А, Б, В та із сильним виділенням пилу для забезпечення їх очищення повинні мати гладкі поверхні.

6.2.16. Біля кожної форсунки котельної або теплогенераторної установки, яка працює на рідкому паливі, повинен бути встановлений піддон з піском, а на паливопроводі - не менше ніж два вентилі (по одному біля топки та біля резервуара з паливом).

6.2.17. Паливо повинно зберігатися у спеціально пристосованих для цього приміщеннях або на спеціально виділених майданчиках (у резервуарах) з урахуванням вимог будівельних норм.

6.2.18. У котельних приміщеннях допускається встановлення витратних баків закритого типу для рідкого палива:

У вбудованих котельнях - об'ємом не більше ніж 1 м3 (для мазуту);

В окремо розташованих котельнях - об'ємом не більше ніж 5 м3 (для мазуту) або 1 м3 (для легкого нафтового палива).

У разі встановлення зазначених баків слід керуватися вимогами будівельних норм проектування котелень та складів нафти і нафтопродуктів.

6.2.19. У приміщеннях котелень та інших теплопостачальних установок військових частин, підрозділів і військових містечок забороняється:

Допускати до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання та протипожежного інструктажу, не отримали відповідних кваліфікаційних посвідчень, а також залишати без догляду котли і нагрівники, які працюють;

Експлуатувати установки у разі підтікання рідкого палива або витікання газу із системи паливоподачі;

Розпалювати установки без їх попередньої продувки;

Подавати паливо, коли форсунки або газові пальники згасли;

Працювати в разі зіпсованих або відключених приладів контролю й регулювання, а також за їх відсутності;

Сушити обмундирування, спецодяг, взуття, інші матеріали на котлах та паропроводах;

6.2.20. Вбудовані котельні на рідкому паливі, незалежно від продуктивності котлів, повинні бути обладнані автоматичними установками пожежогасіння.

6.3. Вентиляція і кондиціонування

6.3.1. Системи вентиляції і кондиціонування повітря повинні відповідати протипожежним вимогам будівельних норм.

6.3.2. Залежно від умов виробництва на об'єктах повинні бути встановлені терміни проведення профілактичних оглядів та очищення повітроводів, фільтрів, вогнезатримувальних клапанів, іншого обладнання вентиляційних систем, а також визначений порядок відключення вентиляційних систем і дій персоналу обслуги в разі виникнення пожежі або аварії.

Особа, призначена відповідальною за технічний стан та справність вентиляційних систем, зобов'язана забезпечити додержання вимог пожежної безпеки під час їх експлуатації.

6.3.3. Не допускається робота технологічного обладнання у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщеннях у разі несправних або відключених гідрофільтрів, сухих фільтрів, пиловідсмоктувальних, пилевловлювальних та інших пристроїв систем вентиляції.

У тамбур-шлюзах при приміщеннях категорій А і Б, в яких виділяються вибухонебезпечні пара, гази та пил, слід постійно (на весь період роботи, зберігання товарів, речовин) забезпечувати необхідний підпір повітря.

Вентиляційне обладнання, що забезпечує підпір повітря в тамбур-шлюзи при приміщеннях категорій А і Б, має розміщуватися в приміщеннях для вентиляційного обладнання (у вентиляційних камерах), відокремлених від сусідніх приміщень і коридорів протипожежними стінами з межею вогнестійкості 0,75 години.

6.3.4. Повітря, яке містить горючий пил або горючі відходи, повинно очищуватися до надходження у вентилятор. Для цього перед ним слід встановлювати каменевловлювачі, а для вилучення металевих предметів - магнітні вловлювачі.

6.3.5. Повітроводи, по яких переміщуються вибухопожежонебезпечні гази, пари і пил, не допускається розміщати в підвальних приміщеннях та в каналах під підлогою.

Усередині повітроводів та на їх стінках не дозволяється розміщати газопроводи і трубопроводи з горючими речовинами, кабелі, електропроводку й каналізаційні трубопроводи; не дозволяється також перетинання повітроводів цими комунікаціями.

Матеріали, з яких виготовляються повітроводи, мають відповідати вимогам будівельних норм. Виготовлення повітроводів із азбестоцементних матеріалів забороняється.

6.3.6. Усі металеві повітроводи, трубопроводи, фільтри та інше обладнання витяжних установок, що транспортують горючі та вибухонебезпечні речовини, повинні бути заземлені та захищені від статичної електрики.

6.3.7. Вентиляційні камери, циклони, фільтри, повітроводи повинні регулярно очищатися від горючого пилу, відходів виробництва, жирових відкладень пожежобезпечними засобами. Перевірка й очищення вентиляційного обладнання повинні проводитися за графіком, затвердженим адміністрацією об'єкта. Результати огляду обов'язково заносяться до спеціального журналу.