Сегодня: 22 | 06 | 2021

Збірник інструкції з охороні праці у війсково-морських силах збройних сил України (частина 4)

Небезпека ураження електричним струмом.

1.10. Скляру повинні бути видані спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту:

Костюм віскозно-лавсановий – на 12 місяців;

Фартух бавовняний – на 6 місяців;

Рукавиці комбіновані – на 3 місяці;

Напальчники – до зносу.

При роботі на висоті скляр повинен використовувати запобіжний пояс, кріплення якого слід здійснювати за елементи конструкцій у місцях, зазначених виконробом, чи за страхувальний канат.

1.11. Робочі місця повинні бути забезпечені захисними і запобіжними пристроями, інвентарними пристосуваннями (ліси, помости, драбини, містки і т. д.), виготовленими за типовими проектами і установленими відповідно до плану виконання робіт (ПВР).

1.12. За невиконання вимог даної Інструкції винні несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Одягнути спецодяг, застебнути або підв’язати обшлаги рукавів бавовняного костюму, одягнути головний убір, приготувати рукавиці на випадок перенесення скла, захисні окуляри, якщо має бути різання скла чи виїмка його з рам, і інші захисні засоби.

2.2. Якщо має бути розкрій скла, яке стояло на морозі, його необхідно занести в тепле приміщення і дати можливість нагрітися. Орієнтиром при цьому є повне просихання запотівання, що спочатку з’явилося, через різку зміну температур.

2.3. Необхідно упорядкувати своє робоче місце, забрати все зайве зі столу розкрою і біля нього, стійко розташувати скло, приготовлене для різання, і шухляди для відходів.

2.4. При роботі на висоті необхідно попередньо перевірити надійність скляних плетінь, кріплення ходових драбин – містків, уточнити місця кріплення карабінів запобіжного поясу, при необхідності, одержати наряд-допуск на проведення робіт.

2.5. До вставки скла слід попередньо приготувати інструмент, пристосування, штапики, замазку і т. п.

Інструменти, що застосовуються під час виконання скляних робіт, повинні бути надійно закріплені на ручках. Для запобігання від порізів рук леза ножів, що використовуються для нанесення замазки, повинні бути свідомо затуплені.

Необхідно вивірити і виправити фальци так, щоб вони були на одному рівні. Використання різних підкладок для цих цілей (шматочки дерева, гуми та ін.) може призвести до того, що скло лопне.

2.6. Робоче місце скляра і проходи до нього повинні бути досить освітлені. Освітленість повинна бути відповідно не менше 75 лк і 5 лк.

2.7. Місця, над якими ведуться скляні роботи, повинні бути обгороджені, позначені знаками безпеки і забезпечені попереджувальними написами.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Різні операції зі склом (установка в шухляду, перестановка скла, збір бою і відходів і т. п.) треба виконувати в рукавицях. Для зменшення імовірності порізу рук на гострих гранах скла можна накласти спеціальні накладки з м’якого матеріалу.

3.2. Шухляди зі склом необхідно ставити вертикально, а не плазом. Зберігати скло необхідно тільки в шухлядах.

3.3. При укладенні і зніманні шухляд зі склом треба знаходитися з торцевого боку шухляди.

3.4. Виймаючи вітринне скло з тари, стояти потрібно з двох боків від торців шухляди. Скло треба ставити на підкладки, під які потім підводити ремені для перенесення.

3.5. Групові роботи з переміщення шухляд зі склом необхідно виконувати за командою старшого. Важкі стекла великих розмірів повинні переносити декілька робітників попарно на ременях.

При перенесенні скло треба тримати у вертикальному положенні збоку. Нести скло, тримаючи його перед собою, а також у горизонтальному положенні, забороняється. Лист скла необхідно тримати однією рукою знизу, а іншою – зверху.

3.7. Скло потрібно вирізувати тільки на спеціальних столах. Різати скло, навіть саме дрібне, на риштованні або лісах забороняється. Тим більше небезпечно це робити навісу або на колінах.

При роботі на висоті скло заготовлюють внизу і подають наверх безпосередньо перед моментом засклення. Скляреві забороняється підніматися зі склом у руках по сходах.

3.8. При різанні скла слід дотримуватися наступних правил:

Не різати скло без розсувних шаблонів і безпечної лінійки, яка рухається;

Звертати увагу на положення ріжучої грані алмаза, – гострий кут його повинен бути повернений вперед у напрямку різання скла;

Не доторкатися алмазом до твердих предметів (металу, каменю), не роняти алмаз на підлогу, тому що грань його може змінити напрямок;

Не різати брудне скло, що має нерівності, пухирці, камені від нерозплавленого піску, матовий наліт чи засмагу;

При різанні скла алмаз тримати вертикально.

3.9. При різанні скла необхідно користуватися напальчниками зі шкіри або гуми. При цьому, а також при очищенні рам від битого скла, треба застосовувати захисні окуляри.

3.10. При різанні скла необхідно застосовувати алмаз або склоріз у залежності від товщини скла. Алмази нумеруються за розміром каменю. Алмази № 1 і 2 (самий м’який алмазний камінь) використовують для різання скла товщиною 2 мм; № 3 – товщиною 3 мм; № 4 – товщиною 4 мм; № 5 – товщиною 5 мм, дзеркального скла; № 6 (самий великий алмазний камінь) – пресованого скла.

3.11. Якщо зроблений алмазом проріз недостатньо глибокий, треба зробити повний проріз поруч з першим зі зворотного боку чи на тому ж місці.

3.12. Ламати скло без прорізання склорізом або алмазом забороняється.

3.13. Найкраще ламати скло об край верстата, а вузькі крайки скла відламувати склорізом, захоплюючи їх прорізами оправи чи спеціальним інструментом.

3.14. При гарному надрізі скло ламають, схопивши за краї руками. При невеликому затупленні алмаза чи різанні сталевим склорізом скло точно по лінії різання треба простукати внизу оправою склоріза чи іншим інструментом поки не з’явиться початкова тріщина, потім ламати скло.

3.15. При роботі з приставних драбин можна стояти на сходинці, що знаходиться на відстані не менше 1 м від верхнього кінця драбини.

3.16. Дозволяється застосовувати сходи і драбини, що мають урізні сходинки: поверхні сходинок не повинні бути слизькими, при цьому використання запобіжного пояса обов’язкове.

3.17. Забороняється опирати приставні драбини на скло (у вітринах) і горбилькові бруски плетінь.

Ставити сходи дозволяється з нахилом не більше 60°.

3.18. Якщо мають проводитися роботи з підвісних колисок, повинен видаватися наряд-допуск на проведення робіт, де повинні бути зазначені вимоги безпеки.

3.19. Вирізане скло повинно мати такі розміри, щоб воно прикривало ширину фальця не менше ніж на 3/4, але не доходило до стінок фальця на 2–3 мм. Щільно вставлене скло лопне при набряканні дерева від вологи.

3.20. Знімати скло з розкрійного столу слід по одному листу. Допускається знімати відразу кілька листів, якщо вони однакового розміру у всіх вимірах.

3.21. Не намагайтеся підтримувати падаючий лист скла руками.

3.22. Заборонено витирати скло і руки однією і тією ж тканиною чи дрантям.

3.23. При роботі на висоті інструмент треба зберігати в спеціальній сумці і розташовувати його поза сумкою на робочому місці, так щоб він не падав униз.

3.24. Скло, що вставляється, треба рухати до прорізу по настилу разом з підкладками, покладеними на одному рівні з нижнім фальцем.

3.25. Скління віконних плетінь необхідно робити в горизонтальному положенні, коли стулки зняті з петель.

3.26. При вставці складеного скла впритул стежити, щоб частини його були однакової товщини. У протилежному випадку їх краї не співпадуть і можливі порізи рук при протиранні.

3.27. Скляр при одержанні травми особисто або іншими робітниками зобов’язаний негайно повідомити бригадира.

3.28. Невиконання вимог даної Інструкції є порушенням виробничої дисципліни і може призвести до нещасного випадку.