Сегодня: 17 | 10 | 2021

ПОЛОЖЕННЯ ПРо порядок виконання робіт із підвищеною небезпекою

12.2. Вимоги До Устаткування й апаратури для газового зварювання

12.2.1. Вимоги до ацетиленових генераторів

12.2.1.1. Ацетиленові генератори для одержання ацетилену при впливі води на карбід кальцію підрозділяються на генератори низького і середнього тиску, на стаціонарні і пересувні і по взаємодії карбіду кальцію з водою на 3 типи - з дозуванням подачі карбіду («карбід у воду»), з дозуванням води («вода на карбід»), з періодичними контактами карбіду кальцію з водою («витиснення води»).

Найбільше поширення одержали генератори комбінованої системи «вода на карбід» і «витиснення». Генератори комбінованої системи, як правило, пересувного типу.

12.2.1.2. Ацетиленові генератори повинні забезпечувати високий коефіцієнт використання карбіду кальцію (85-98%), автоматичне регулювання кількості вироблюваного ацетилену в залежності від його споживання, гарне охолодження води, карбіду кальцію й ацетилену, вибухобезпечність, використання широкого діапазону грануляцій карбіду кальцію.

12.2.1.3. Генератор при підготовці до пуску повинний бути ретельно оглянутий, у корпусі генератора не повинне бути сторонніх предметів, реторта і з'єднуючі осушувач шланги повинні бути очищені від мулу, реторта, постачена кошиком з карбідом кальцію, повинна герметично закриватися кришкою з гумовою прокладкою.

12.2.1.3.1. У літню пору експлуатації затвор генератора повинний установлюватися зовні генератора. У зимовий час експлуатації у верхній половині осушувача газу грудковий кокс (розміром від 10 до 25 мм) повинний бути замінений кусковим карбідом кальцію.

12.2.1.3.2. При заповненні генератора водою вентиль водяного затвора повинний бути відкритий.

12.2.1.3.3. При мінусових температурах навколишнього повітря водяний затвор повинний бути заправлений антифризом чи іншою незамерзаючої при даних температурах рідиною.

12.2.1.4. При доборі газу з генератора вентиль водяного затвора повинний бути відкритий і повинний бути забезпечений контроль за тим, щоб температура охолодної води не перевищувала 80°С.

12.2.1.5. Після закінчення роботи карбід кальцію в переносному генераторі повинний бути вироблений, вапняний іл вивантажений у відповідну тару і злитий у ілову яму чи спеціальний бункер.

12.2.1.6. Профілактичні огляди генератора повинні проводитися не рідше одного разу в 3 місяці.

12.2.1.7. Очищення, розбирання і ремонт генератора повинні проводитися під спостереженням фахівця.

12.2.1.8. Необхідно стежити за тим, щоб корпус генератора і резервуар, з якого подається вода в камери, були завжди заповнені достатньою кількістю води.

12.2.1.9. Перед відкриттям кришки камери для перезарядження необхідно з неї випустити газ через спробний клапан і переконатися в тім, що зі спробного крана випливає вода.

12.2.1.10. Не допускається перезавантаження генератора при роботі з витратою ацетилену вище встановленої межі.

12.2.1.11. При щоденній роботі промивання генератора від вапняного мулу повинна проводитися не рідше двох разів на місяць.

12.2.2. Вимоги до запобіжних затворів

12.2.2.1. Запобіжний затвор затримує проходження полум'я від пальника при зворотному ударі, забезпечуючи безпеку робіт при газовому зварюванні, установлюється між пальником і генератором чи газопроводом.

12.2.2.2. Забороняється робити газозварювальні роботи при несправному або при відсутності запобіжного затвора.

12.2.2.3. При використанні ацетиленового балона запобіжний затвор може не застосовуватися, тому що підвищений тиск подачі ацетилену і пориста маса заповнювача балона є достатніми мірами захисту.

12.2.2.4. Водяной затвор повинний бути постійно заповнений водою до рівня контрольного крана.

Після пуску води в реторту з карбідом її необхідно продути газом. Забороняється робота до включення водяного затвора чи при його несправності.

12.2.2.5. Мережні і балонні зворотні клапана сухого типу дозволяють установку на відкритому повітрі при низьких температурах.

12.2.2.6. Забороняється приєднувати до одного водяного затвора кілька пальників чи різаків.

12.2.2.7. Водяні затвори повинні перевірятися не рідше одного разу в 2 місяці. Кількість води в затворі повинно перевірятися щораз перед початком роботи і після кожного зворотного удару.

12.2.3. Вимоги до балонів для стиснутих, зріджених і розчинених газів

12.2.3.1. Балони в залежності від газу, що міститься в них, мають різне фарбування і конструкцію (табл. 6).

12.2.3.2. На верхній сферичній частині балона в незабарвленій зоні нанесені паспортні дані балона: товарний знак заводу-виготовлювача, номер балона, дата виготовлення, рік наступного іспиту, робочий (початковий) тиск, спробний тиск, ємність балона, маса балона і клеймо ВТК, номер стандарту для балонів місткістю понад 55 л.

Таблиця 6

Характеристика кисневих, ацетиленових і пропан-бутановых балонів

Показники

Призначення балонів

Кисневий

Ацетиленовий

Пропан-Бутановий

Робочий тиск Кгс/див. кв. (при температурі 20°С)

150

19

16

Іспитовий тиск, кгс/дм. кв.

225

30

25

Стан газу в балоні

Стиснутий

Розчинений

Зріджений

Рідинна ємність, л

40

40

50

Кількість газу в балоні, л

6000

5520

12000

Колір фарбування балона

Голубий

Білий

Червоний

Колір напису

Чорний

Червоний

Білий

Напис на балоні

«Кисень»

«Ацетилен»

«Пропан-бутан»

Розміри, мм:

Висота

1390

1390

960

Діаметр

219

219

300

Маса балона (без газу), кг

67

52

22

Конструктивні особливості

-

З пористим заповнювачем

-

Залишковий тиск у балоні (при температурі 20°С), не нижче кгс/дм. кв.

0,5

1,5

0,5

12.2.3.3. Балони для стиснутих, зріджених і розчинених газів ємністю більш 100 л повинні бути постачені паспортом за формою, установленої для судин, що працюють під тиском.

12.2.3.4. Бічні штуцери вентилів для балонів, наповнюваних воднем і іншими пальними газами, повинні мати ліве різьблення, а для балонів, наповнюваних киснем і іншими непальними газами, - праве різьблення.

12.2.3.5. Кожен вентиль для балонів вибухонебезпечних пальних речовин, шкідливих речовин 1 і 2 класів небезпеки повинний бути постачений заглушкою, що навертається на бічний штуцер.

12.2.3.6. Вентилі в балонах для кисню повинні увертатися з застосуванням матеріалів, що ущільнюють, загоряння яких у середовищі кисню виключено.

12.2.3.7. Балони повинні проходити іспиту не рідше чим через 5 років на наповнювальних станціях. Стан пористої маси в балонах для ацетилену повинне перевірятися на наповнювальних станціях не рідше чим через 24 місяця. Результати іспитів вибиваються на балоні і заносяться в журнал іспитів.

12.2.3.8. Експлуатація, збереження і транспортування балонів в організації повинні провадитися по інструкціях, затвердженим головним інженером (технічним директором) організації.

12.2.3.9. Працівники, що обслуговують балони, повинні бути навчені і проінструктовані.

12.2.3.10. Балони з газами повинні зберігатися в спеціально спроектованих для цього відкритих і закритих складах.

Складські збереження в одному приміщенні балонів з киснем і пальними газами забороняється.

12.2.3.11. Балони з газом при їхньому збереженні, транспортуванні й експлуатації повинні бути захищені від прямого впливу сонячних променів, джерел тепла.

12.2.3.12. Балони на робочому місці, як правило, повинні бути встановлені у вертикальне положення і закріплені для запобігання від падіння ланцюгом або хомутом.

При горизонтальному положенні балона вентиль повинний розміщатися вище башмака балона і повинні бути прийняті міри від перекочування балона під час роботи. Балони від приладів опалення і печей повинні розташовуватися на відстані не менш 1 м, від джерел з відкритим полум'ям - не менш 5 м.

12.2.3.13. Відігрівання вентиля і редуктора можна робити тільки з застосуванням гарячої води чи пару.

12.2.3.14. При виявленні на вентилі кисневого балона жиру або олії балон до роботи не повинний допускатися і про це зварник повинний повідомити майстру або керівнику робіт.

12.2.3.15. Балон з несправним вентилем ( чи не відкривається, пропускає газ) повинний бути повернутий постачальнику для ремонту.

12.2.3.16. При продувці штуцера балона не можна стояти проти бічного штуцера вентиля.

12.2.3.17. У процесі експлуатації балонів необхідно періодично оглядати вентиль, звертаючи особливу увагу на герметичність його з'єднань, механічну схоронність його деталей, на якість різьблення штуцера.

12.2.3.18. Відстань від пальників (по горизонталі) до рампи повинне бути при роботі не менш 10 м, від окремих балонів з киснем чи пальним газом - не менш 5 м.

12.2.3.19. Під час перевезення балони не можна кидати і піддавати ударам. Перевозити балони необхідно на машині, спеціальних візках, що мають ресорну підвіску.

12.2.3.20. Перевозити спільно кисень і пальні гази забороняється.

12.2.3.21. На невеликі відстані балони допускається транспортувати на спеціальних носилках із кріпленням балона хомутом.

12.2.3.22. Склади для збереження наповнених балонів повинні бути одноповерховими з перекриттям легкого типу, виконані з негорючих матеріалів. Висота приміщення складу повинна бути не менш 3,25 м, вікна і двер повинні відкриватися назовні.

12.2.4. Вимоги до редукторів для стиснутих газів

12.2.4.1. Редуктор призначений для регулювання витрати газу, зниження й автоматичної підтримки тиску відбору газу з балона або газопроводу до робітника.

12.2.4.2. Редуктори, що випускаються промисловістю, стандартизовані по наступним типах:

Б - балонні, Р - рампові, З - мережні;

А - ацетиленові, ДО - кисневого, М - метанові, П - пропан-бутанові;

О - одноступінчаті з механічною установкою тиску, Д - двоступінчасті з механічною установкою тиску, У - одноступінчаті з пневматичною установкою тиску від спеціальних керуючих редукторів.

12.2.4.3. Балонні редуктори для різних газів відрізняються розмірами і конструкцією приєднувального вузла, умовним фарбуванням, привласненої відповідному газу.

12.2.4.4. Забороняється користатися редуктором без чи манометра з несправним манометром.

12.2.4.5. Забороняється ремонт редуктора, установленого на балоні.

12.2.4.6. Необхідно оберігати редуктори від влучення в них окалини, стружки, піску, здатні викликати витік газу.

12.2.4.7. Справність редуктора повинна перевірятися не рідше одного разу в тиждень.

12.2.5. Вимоги до газорозподільних рамп, шлангам, трубопроводам

12.2.5.1. Рампи, як правило, повинні встановлюватися в окремих ізольованих приміщеннях.

12.2.5.2. Відстань між шафами ацетиленових і кисневих постів повинна бути не менш 150 мм і установлюватися вони повинні на висоті не менш 600 мм від підлоги. Під час роботи зварників шафи постів повинні бути відкриті.

12.2.5.3. У всіх випадках діаметр внутрішньостанційних, міжцехових і цехових ацетиленопроводів не повинний перевищувати 50 мм по внутрішньому розмірі.

Для ацетиленопроводів низького тиску це обмеження не застосовується.

12.2.5.4. Труби всіх газопроводів повинні з'єднуватися зварюванням. Фланцеві і нарізні сполучення допускаються для приєднання устаткування, арматури, і при прокладці в незручних для зварювання місцях.

12.2.5.5. У нарізних сполученнях кислородопроводів забороняється підмотування льону, чи пеньки, промазка суриком і ін. матеріалами, що містять жири.

12.2.5.6. Арматура кислородопроводів перед установкою підлягає повному розбиранню, знежиренню і просушці.

12.2.5.7. Труби перед монтажем кислородопровода повинні бути перевірені по внутрішньому просвіті і зовні, знежирені і просушені.

12.2.5.8. До монтажу кислородопроводів і іншим роботам на них забороняється допускати працівників із забрудненими жирами чи оліями руками, одягу чи інструменту.

12.2.5.9. При монтажі ацетиленопроводів не допускається застосування труб, арматури й інших деталей з міді і її сплавів, що містять більш 70 % міді.

12.2.5.10. Уведення газопроводу в цех повинне здійснюватися тільки через зовнішню стіну поблизу місць споживання газу.

12.2.5.11. На введенні газопроводу в цех повинні бути встановлені усередині цеху запірний вентиль і манометр у доступному і зручному для обслуговування місці.

12.2.5.12. Висота прокладки газопроводу - не менш 2,2 м, запірна арматура повинна встановлюватися на зручній для обслуговування висоті.

12.2.5.13. Газопроводи повинні бути вилучені від джерел можливого іскроутворення не менш чим на 1 м, від джерел відкритого полум'я - не менш чим на 1,5м, від ізольованих проводів і електрокабелів - не менш чим на 0,5 м.

12.2.5.14. На місцях споживання газів повинні бути встановлені газорозбірні пости, обладнані:

Для ацетилену і водню - водяним затвором і відповідною запірною арматурою;

Для кисню - запірним вентилем і штуцером для приєднання редуктора.

12.2.5.15. Газорозбірні пости повинні розміщатися в металевих вентильованих шафах, що закриваються на замок і пофарбовані олійною фарбою.

12.2.5.16. Шланги в залежності від призначення й умов роботи виготовляються трьох типів:

I - для подачі ацетилену, пального газу на робочий тиск до 6 кгс/дм. кв.

II - для подачі рідкого палива (бензину, гасу) на робочий тиск до 6 кгс/дм. кв.

III - для подачі кисню на робочий тиск до 25 кгс/дм. кв.

12.2.5.17.Шланги, що випускаються серійно, розраховані на роботу в діапазоні температур від -35°С до 50°С.

Для більш низьких температур шланги випускаються по спеціальним ТУ.

12.2.5.18. Шланги, що раніше використовувалися для пальних газів, не допускаються до застосування для підведення кисню.

12.2.5.19. Шланги для пальних газів маркіруються подовжньою червоною смугою, для рідких пальних - жовтою смугою. Шланги для кисню маркіруються подовжньою синьою смугою.

12.2.5.20. Під час роботи необхідно стежити за тим, щоб на шлангах не було крутих вигинів, щоб на них не попадали іскри і бризи розплавленого металу і шлаку. Шланги необхідно оберігати від зіткнення зі струмоведучими і нагрітими предметами. У місцях проходів і проїздів шланги повинні бути покладені в коробы (куточок, швелер), що захищають їхній від можливих ушкоджень.

12.2.5.21. З'єднання шлангів необхідно робити двосторонніми ніпелями на хомутах. Допускається замість хомутів закріплювати шланги не менш чим у двох місцях по довжині ніпеля м'яким відпаленим дротом. З'єднання ацетиленових шлангів мідними ніпелями забороняється. Забороняється ремонт шлангів обмоткою з ізоляційної стрічки, ушкоджені місця шланга повинні бути вирізані, і з'єднання повинне бути зроблене з застосуванням ніпелів.

12.2.5.22. При розриві чи запаленні шланга для пального в першу чергу необхідно погасити полум'я пальника, а потім перекрити подачу пального.

12.2.5.23. При запаленні кисневого шланга необхідно перекрити подачу кисню з балона (мережі).

Щоб уникнути опіків перегинати шланг для припинення подачі кисню не рекомендується.

12.2.5.24. Перед застосуванням нові шланги повинні бути продуті робочими газами: кисневі - киснем, ацетиленові - ацетиленом.

12.2.5.25.Трубопроводи для ацетилену повинні прокладатися зі сталевих безшовних труб, з'єднаних зварюванням і пофарбовані в білий колір. Ці трубопроводи повинні бути прокладені уздовж стін і колон цеху на висоті не менш 2,5 м від підлоги з ухилом 0,002 убік вологозбірника.

12.2.5.26. Трубопроводи для кисню повинні прокладатися зі сталевих газових шовних, безшовних, електрозварних труб при тиску в мережі до 16 кгс/дм. кв. зі сталевих безшовних труб при тиску в мережі від 16 до 64 кгс/дм. кв і мідних чи латунних суцільнотягнених труб при тиску в мережі понад 64 кгс/дм. кв.

При прокладці киснепровода в землі незалежно від тиску в мережі повинні застосовуватися тільки безшовні сталеві труби.

З'єднання сталевих труб для кисню повинне провадитися зварюванням, мідних труб - пайкою твердим припоем у розтруб чи на муфтах.

Цехові киснепроводи повинні офарблюватися в блакитний колір.

12.2.5.27. Перед здачею в експлуатацію киснепровода повинний бути знежирений промиванням розчинником (чотирьоххлористим вуглецем) з наступною продувкою пором чи сухим повітрям.

12.2.5.28.При спільній прокладці у виробничих приміщеннях киснепровода повинний розташовуватися нижче ацетиленопровода не менш чим на 250 мм і на висоті не менш 2,5 м від рівня підлоги.

12.2.6. Вимоги до зварювальних пальників

12.2.6.1. Зварювальний пальник забезпечує змішання пального газу з киснем і утворення зварювального полум'я з регулюванням його теплової потужності для розплавлювання основного і видаткового металів при зварюванні, а також виробництва пайки, загартування, нагрівання виробу.

12.2.6.2. Зварювальні пальники повинні задовольняти наступним вимогам:

У з'єднаннях пальника не повинний проходити газ;

Полум'я пальника регулюванням повинне доводитися до одержання чіткого обрису ядра правильної округлої форми;

При правильних режимах роботи й експлуатації пальника не повинні виникати зворотні удари;

Вентилі пальника повинні легко від руки відкриватися і закриватися, забезпечуючи щільне перекриття каналів.

12.2.6.3. Для забезпечення безпечної роботи при звертанні з пальником зварник повинний:

12.2.6.3.1. Перед початком роботи переконатися в справності пальника, перевірити щільність приєднання шлангів (перед приєднанням кисневого шланга до пальника шланг повинний бути продутий киснем, перед приєднанням ацетиленового шланга до пальника повинний перевірятися наявність розрідження в ацетиленових каналах пальника), установити для даного пальника робочий тиск кисню на редукторі балона і відкрити кисневий і ацетиленовий вентилі, перевірити наявність підсмоктування дотиком пальця до ацетиленового ніпеля пальника.

Якщо підсмоктування відсутнє - пальником працювати не можна до усунення причин (погане ущільнення між інжектором і сідлом корпуса, засмічення мундштука, інжектора чи змішувальної камери);

12.2.6.3.2. При запалюванні полум'я відрегулювати полум'я на необхідну потужність (після установки робочого тиску газів на редукторах балонів відкрити на '/4 обороти кисневий і на 1 оборот ацетиленовий вентилі і запалити пальну суміш, потім цілком відкрити кисневий вентиль пальника й установити ацетиленовим вентилем полум'я необхідного складу);

12.2.6.3.3. Перед регулюванням полум'я перевірити наявність запасу ацетилену при цілком відкритому ацетиленовому вентилі пальника по загальній довжині полум'я, що повинна бути не менш чотириразової довжини внутрішнього ядра полум'я, що відповідає приблизно 15 %-ному запасу ацетилену;

12.2.6.3.4. У процесі роботи пальника в міру нагрівання мундштука періодично регулювати полум'я до необхідного складу пальної суміші;

12.2.6.3.5. При надлишку подачі кисню при цілком відкритому ацетиленовому вентилі зварювання припинити, погасити полум'я (спочатку закрити ацетиленовий вентиль, потім кисневий) і остудити пальник щоб уникнути ударів і зворотного удару;

12.2.6.3.6. З появою безупинних ударів чи зворотного удару полум'я швидко закрити ацетиленовий вентиль, потім кисневий і остудити пальник (зануренням у цебро з чистою водою, при цьому ацетиленовий вентиль повинний бути щільно закритий, а кисневий трохи відкритий для запобігання улучення води усередину пальника).

Зворотний удар веде до зриву, розриву чи запалення шлангів і редукторів, а у випадку несправності запобіжних затворів - до вибуху ацетиленового генератора.

Зворотний удар може відбутися при невідповідності номера мундштука потужності полум'я, унаслідок закупорки мундштука, нещільної посадки інжектора і мундштука, а також від сильного нагрівання пальника.

Після зворотного удару необхідно підтягти мундштук і накидну гайку пальника;

12.2.6.3.7. При виявленні пропуску газів у якому-небудь вузлі пальника - погасити полум'я й усунути нещільність (підтягти чепцеві гайки, перемінити чепцеве набивання чи ущільнювальні кільця).

Якщо причиною пропуску газу є подряпини чи забої на сідлі вентиля, ексцентричність насадки шпінделя на сідло - пальник необхідно здати в ремонт.

12.2.6.4. Для забезпечення нормальної експлуатації пальників зварник повинний мати набір необхідного інструмента і допоміжних матеріалів (комплект гайкових ключів для гайок і мундштука пальника, напилок, молоток, набір мідних дротів, дерев'яних стрижнів з берези діаметром 4 мм, розгорнення і полірувальні голки для прочищення і полірування каналів пальника, притирання чавунні для сідла під шпиндель у корпусі пальника, ніж перочинний, полотна наждакові з зернистістю 120, 150 і 200 на тихорєцькій основі, крейда порошкова тонкого помелу, шнуровой азбест діаметром 2 мм парафінований і ін.).

12.3. Вимоги до матеріалів

12.3.1. Карбід кальцію повинний зберігатися в герметично закритих бідонах або барабанах. Барабани з карбідом під час перевезення необхідно охороняти від поштовхів і ударів.

12.3.2. Карбід кальцію не вибухонебезпечний, але при наявності вологи розкладається, утворити вибухонебезпечні суміші ацетилену з повітрям.

12.3.3. При розкритті барабанів з карбідом необхідно застосовувати спеціальні ножі. Щоб уникнути появи іскор, кришку барабана по місцеві різу необхідно покрити тонким шаром солідолу. Забороняється при розкритті барабанів застосовувати зубила, забороняється розкриття барабанів робити поблизу відкритого вогню.

12.3.4. Зберігати карбід кальцію необхідно в окремому сухому, добре провітрюваному приміщенні.

12.3.5. Склад для збереження карбіду кальцію повинний розташовуватися на високих місцях, що виключають влучення в склад води під час паводків і дощів.

12.3.6. У приміщеннях ацетиленових установок, де не мається проміжного складу карбіду кальцію, дозволяється зберігати одночасно не більш 200 кг карбіду кальцію, при цьому у відкритому виді може бути не більш одного барабана.

12.3,7. При завантаженні карбіду кальцію в генератор повинні виключатися удари шматків карбіду об металеву поверхню реторти щоб уникнути одержання іскор.

12.3.8. Забороняється застосовувати карбід не тієї грануляції, переповняти карбідом секції завантажувальних коробок.

12.4. Вимоги до організації робочого місця для газового зварювання

12.4.1. Робоче місце газозварника повинне бути площею не менш 4 м. кв. освітлене, розташування устаткування повинне забезпечувати безпеку роботи, зварювальні аерозолі і гази повинні видалятися з зони подиху зварника до встановлених санітарними нормами концентрацій у повітрі. Робоче місце повинне бути забезпечене засобами ліквідації вогнища пожежі.

12.4.2. Переносні ацетиленові генератори повинні встановлюватися на відкритих площадках. Допускається їхня установка в добре провітрюваних приміщеннях, при цьому їх необхідно обгороджувати і розміщати не ближче 10 м від місця виробництва вогневих робіт, і інших джерел відкритого вогню, а також від місць забору повітря компресорами чи вентиляторами.

У місцях установки ацетиленового генератора повинні бути вивішені (установлені) попереджуючі плакати «Вхід стороннім заборонений - вогненебезпечно», «Не курити», «Не проходити з вогнем».

12.4.3. Балони на робочому місці повинні бути захищені від нагрівання від прямих сонячних променів і розташовуватися не ближче 5 м від джерел з відкритим полум'ям і не ближче 1 м від приладів центрального опалення.

12.4.4. Місце зварювання на відкритому повітрі в зимовий час варто ізолювати за допомогою переносних тепляків, що дозволяють у монтажних умовах виключити влучення в зону зварювання вологи, снігу, холодного повітря.

12.4.5. Інтенсивний випар цинку в зварювальній ванні при зварюванні латуні висуває підвищені вимоги до відводу газів із зони подиху зварника, тому що окис цинку, концентрація якого більш 0,005 мг/л може привести до важкого професійного захворювання.

12.4.6. Поблизу місця зварювання завжди повинні знаходитися бочка з водою і цебро, шухляда з піском і лопата, ручний вогнегасник.

Пожежні крани, рукава, стовбури, вогнегасники, пісок, багри й інші засоби пожежегасіння повинні міститися в справності і зберігатися у визначених місцях за узгодженням з органами пожежного нагляду з забезпеченням постійного вільного доступу до них.

12.4.7. Після закінчення зварювальних робіт необхідно ретельно перевірити, чи немає тліючих предметів, запаху диму і гару. Необхідно враховувати те, що пожежа може виникнути через деякий час після закінчення роботи від залишених без уваги тліючих предметів, гарячих зварених швів і т. д.

12.4.8. Профілактичні міри пожежної безпеки при газовому зварюванні повинні виходити з можливості вибухів і пожеж, обумовлених застосовуваними при зварюванні таких небезпечних речовин, як ацетилен, кисень, метан, пари бензину і гасу, що дають у суміші з повітрям вибухонебезпечні суміші при підвищенні або температури тиску (з міддю, сріблом і ртуттю ацетилен утворить з'єднання, здатні вибухати при температурі вище 120°С від ударів і поштовхів).

12.4.9. Гасіння барабана, що загорівся, з карбідом кальцію чи ацетиленового генератора повинне провадитися стиснутим азотом або углекислотным вогнегасником.

12.4.10. При проведенні газозварних (газорізових) робіт забороняється:

12.4.10.1. Відігрівати замерзлі ацетиленові генератори, трубопроводи, вентилі, редуктори й інші деталі зварювальних установок відкритим вогнем чи розпеченими предметами;

12.4.10.2. Допускати зіткнення кисневих балонів, редукторів і іншого зварювального устаткування з різними оліями, а також промасленим одягом і дрантям;

12.4.10.3. Працювати від одного водяного затвора двом зварникам;

12.4.10.4. Завантажувати карбід кальцію завищеної грануляції або проштовхувати його в лійку апарата за допомогою залізних прутків і дроту, а також працювати на карбідному пилу;

12.4.10.5. Завантажувати карбід кальцію в мокрі завантажувальні кошики чи при наявності води в газозбірнику, а також завантажувати кошика карбідом більш половини їхнього обсягу при роботі генераторів «вода на карбід»;

12.4.10.6. Робити продувку шланга для пальних газів киснем і кисневим шлангом пальними газами, а також міняти шланги при роботі;

12.4.10.7. Користатися шлангами, довжина яких перевищує 30 м, а при виробництві монтажних робіт - 40 м;

12.4.10.8. Перекручувати, заламувати чи затискати газопідвідні шланги;

12.4.10.9. Переносити генератор при наявності в газозбірнику ацетилену;

12.4.10.10. Форсувати роботу ацетиленових генераторів шляхом навмисного збільшення тиску газу в них чи збільшення одноразового завантаження карбіду кальцію;

12.4.10.11. Застосовувати мідний інструмент для розкриття барабанів з карбідом кальцію, а також мідь у якості припоя для пайки ацетиленової апаратури й в інших місцях, де можливе зіткнення з ацетиленом.

13. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРИ ПОВОДЖЕННІ З НЕБЕЗПЕЧНИМИ ХІМІЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ

13.1. Вимоги безпеки при поводженні з токсическими речовинами

13.1.1. При використанні хімічних речовин на виробництві роботи повинні провадитися з урахуванням вимог ДСТУ.

13.1.2. Токсичні й інші речовини, застосовувані в промисловості, при неправильній організації праці і виробництва, недотриманні визначених профілактичних заходів, можуть впливати на здоров'я працівників, приводити до гострих або хронічних отруєнь і професійних захворювань.

13.1.2.1. Гострі отруєння виникають при короткочасній дії на організм шкідливих речовин щодо високих концентрацій. Ознаки отруєння найчастіше виявляються швидко, що дозволяє вжити заходів по наданню першої допомоги й усуненню причин, що викликали отруєння. Однак деякі хімічні речовини мають схований період дії (отруєння оксидами азоту, наприклад, виявляється через 3-6 г, починається набряк легень, що приводить до кисневої недостатності).

13.1.2.2. Хронічні отруєння розвиваються при тривалому впливі малих концентрацій шкідливих речовин, здатних накопичуватися в організмі. Симптоми отруєнь виникають через тижні і місяці після контакту з такими речовинами й іноді ведуть до хронічних захворювань (ртуть, наприклад, викликає хронічні отруєння, що можуть довгий час протікати безсимптомно).

13.1.2.3. Професійні захворювання викликаються впливом на працюючого шкідливих умов праці (від впливу пилу різних видів можуть виникнути професійні захворювання легень - пневмоконіози, від дії їдких речовин захворювання шкіри - дерматити, екземи, від впливу сірководню і диметилсульфата захворювання очей - конъюнктивіти й ін.).

13.1.3. Отруйні речовини можуть надходити в організм через органи подиху (близько 95 % всіх отруєнь), шлунково-кишковий тракт (найчастіше через забруднені руки при їжі і палінні) чи ушкоджену і навіть неушкоджену шкіру (тетраетилсвинець, метанол, чотирьоххлористий вуглець, фенол, хлорбензол і ін.).

13.1.4. По характері впливу на організм хімічні шкідливі виробничі фактори підрозділяються на:

13.1.4.1. Спільнотоксичні, що діють на центральну нервову систему, кров і кровотворні органи (сірководень, ароматичні вуглеводні, оксид вуглецю й ін.);

13.1.4.2. Дратівні, зухвале роздратування слизистих оболонок око, носа і гортані і діючі на шкірні покриви (пари лугів і кислот, оксиди азоту й аміаку, сірчаний і сірчистий ангідрид і ін.);

13.1.4.3. Сенсибілізуючі речовини, після відносно нетривалого впливу на організм викликають підвищену чутливість до цієї речовини. Наступні впливи навіть незначних кількостей цієї речовини приводять до швидкої реакції, що викликає шкірні захворювання, астматичні явища, хворобу крові (ртуть, альдегіди, ароматичні нітро-, нітрозо - і аміноз”єднання й ін.);

13.1.4.4. Канцерогенні, що приводять до розвитку злоякісних ракових пухлин (продукти перегонки нафти, дьоготь, бензидин, сажі й ін.);

13.1.4.5. Мутагенні, зухвалі порушення спадкоємного апарату людини, що відбиваються на його потомстві (з'єднання ртуті і свинцю, оксид этилена й ін.).

13.1.5. Токсичність хімічних речовин і їхня дія на організм визначається великим числом факторів, з яких основними є:

13.1.5.1. Фізико-хімічні властивості речовини, його агрегатний стан, летючість, розчинність. Найбільш небезпечні шкідливі речовини, що знаходяться в паро-, газо-, димо - і туманообразному стані, тому що при цьому велика імовірність улучення їх в органи подиху, у легені, відкіля вони швидко переносяться в кров;

13.1.5.2. Зовнішні умови, тривалість впливу і концентрація. При виконанні важкої фізичної роботи чи перебуванні в умовах високої температури відбувається порушення терморегуляції, утрата води при посиленому потовиділенні, прискорення багатьох біохімічних процесів. Частішання подиху, посилення кровообігу і розширення судин шкіри і слизистих оболонок ведуть до збільшення надходження отрут через легені і шкірні покриви, тому небезпека отруєння зростає. Алкоголь підсилює токсичну дію майже всіх отрутних продуктів. Організм підлітків у 2-3 рази (до 10 разів у відношенні деяких речовин) більш чуттєвий до отрут, чим організм дорослого.

13.1.6. Отруєння токсичними речовинами, що знаходяться в газоподібному чи пароподібному стані чи у виді пилу, можливо тільки при їхній концентрації в повітрі робочої зони, що перевищує ПДК - концентрації, що при щоденній (крім вихідних днів) 8-годинній чи іншої тривалості робочого дня, але не більш 41 год у тиждень, протягом усього робочого стажу не можуть викликати захворювань або відхилень у стані здоров'я, що виявляються сучасними методами дослідження в процесі роботи або у віддалений термін життя сьогодення або наступних поколінь.

13.1.7. По ступеню впливу на організм шкідливі речовини підрозділяються на чотири класи шкідливості (табл. 7):

1-й - надзвичайно небезпечні (ПДК менш 0,1 мг/м. куб), 2-й - высокоопасные (ПДК 0,1-1,0 мг/м. куб.), 3-й - помірковано небезпечні (ПДК 1,1-10,0 мг/м. куб), 4-й - малоопасные (ПДК більш 10,0 мг/м. куб.).

Таблиця 7

Витягу з ДСТ 12.1.007

Класифікація небезпеки речовин

Найменування показника

Норми для класу небезпеки

1-го

2-го

3-го

4-го

 

Гранично припустима концентрація (ПДК) шкідливих речовин у повітрі робочої зони, мг/м. куб.

Менш 0,1

0,1-1,0

1,1-10,0

Більш 10,0

 

Середня смертельна доза при введенні в шлунок, мг/кг

Менш 15

15-150

151-5000

Більш 5000

 

Середня смертельна доза при нанесенні на шкіру, мг/кг

Менш 100

100-500

501-2500

Більш 2500

 

Середня смертельна концентрація в повітрі, мг/м. куб.

Менш 500

500-5000

5001-50000

Більш 50000

 

Коефіцієнт можливості інгаляційного отруєння (КВИО)

Більш 300

300-3

29-3

Менш 3

 

Зона гострої дії

Менш 6,0

6,0-18,0

18,1-54

Більш 54,0

 

Зона хронічної дії

Більш 10,0

10,0-5,0

4,9-2,5

Менш 2,5

 

Примітка: 1. До 1-му класу небезпеки відносяться: тетраЕТилсвинецЬ, пари ртуті, хромовий ангідрид, кульгавості, біхромати й ін.;

2. До 2-му класу небезпеки відносяться: анілін, формальдегід, фосфористий водень, ціаністий водень і ін.;

3. До 3-му класу небезпеки відносяться: сірководень у суміші з вуглеводнями, окису азоту, пил, що містить від 10 до 90% вільних , метиловий спирт і ін.;

4. До 4-му класу небезпеки відносяться: нафталін, оксид вуглецю, нітросполуки метану, ЕТанУ, пропану, бутану, етиловий спирт, етиловий (диЕТиловый) ефір, бензин, гас і ін.

13.1.8. Виробничий пил - витаючі в повітрі і повільно осідаючі тверді частки речовин розмірами від декількох десятків до часток мікрометра (мкм).

13.1.9. При влученні в організм людини пил може викликати різні захворювання (уражаються органи подиху, впливає раздражаюче на шкірний покрив, викликаючи захворювання шкіри, на очі, дратуючи слизові оболонки і викликаючи захворювання очей і ін.).

13.1.10. Шкідлива дія пилу залежить від багатьох факторів (фізико-хімічних властивостей пилу, розмірів і форми порошин, концентрації пилу в повітрі, тривалості дії на організм і ін.).

13.1.11. Найбільш шкідливі пили таких речовин, як діоксиди кремнію, вугілля, силікатів, свинцю, міді, хрому, бериллію й ін.

13.1.12.Найбільш розповсюджене захворювання при впливі пилу - пневмоконіоз. У залежності від виду пилу, що викликала захворювання, розрізняють силікоз (при впливі пилу, що містить діоксид кремнію), асбестоз (від пилу азбесту), антракоз (від вугільного пилу) і т. д.

13.1.13. При вдиханні запиленого повітря частина пилових часток проникає всередину легеневих тканин і осідає на альвеолах легень, викликаючи розростання сполучних тканин, тобто розвивається пневмоконіоз. Найбільш сильну шкідливу дію виявляють токсичні пили, що роблять фізико-хімічний вплив на тканині верхніх дихальних шляхів і легень (пилу ядохімікатів, аэрозолі металів і ін.).

13.1.14. Основне по боротьбі з пилом - попередження її утворення, що досягається заміною матеріалів, що порошать, вологим чи пастоподібними, придушенням пилу водяним зрошенням, герметизацією. При неможливості цілком запобігти пилеутворенню застосовують місцеву приточно-витяжну вентиляцію й індивідуальні захисні засоби.

13.1.15. Усі працівники організації, що застосовує небезпечні хімічні речовини, повинні бути навчені прийомам надання першої долікарняної допомоги. У кожнім цеху і на кожній відособленій виробничій ділянці повинна бути аптечка з набором медикаментів, складеному за вказівкою працівників медпункту.

13.1.16. При отруєннях або впливі агресивних речовин потерпілому повинна бути зроблена перша долікарняна допомога.

13.1.16.1. Найбільш розповсюдженим є надходження отруйних речовин через верхні дихальні шляхи. При цьому виді отруєння необхідно, насамперед, припинити подальше надходження отрути в організм, необхідно вивести потерпілого з забрудненого середовища в тепле, провітрюване, чисте приміщення чи на свіже повітря. Потім необхідно звільнити потерпілого від одягу, що стискує подих, - розстебнути комір, пояс; зняти одяг, адсорбіруючий газ чи облиту отруйною речовиною, тому що в багатьох випадках такий одяг є додатковим джерелом надходження отрути в організм через шкіру.

13.1.16.2. При влученні отруйної речовини на шкіру необхідно обмити забруднену ділянку теплою (не гарячою) водою з милом. При цьому необхідно охороняти потерпілого від охолодження і, якщо необхідно, зігріти (грілкою, ковдрою).

13.1.16.3. При зупинці або глибоких порушеннях подиху довгостроково, до прибуття лікаря, необхідно проводити штучне дихання.

13.1.16.4. Варто пам'ятати, що при отруєнні деякими речовинами, при різкому роздратуванні слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і спазмі голосової щілини, штучне дихання неприпустиме. Такі випадки повинні бути спеціально обговорені в інструкціях з охорони праці. Техніці штучного дихання повинний бути навчений кожен працюючий із ядами.

13.1.16.5. При влученні на шкірний покрив отруйних речовин (рідких чи твердих) необхідно обережно їх видалити вологим тампоном, фільтрувальним папером або змити водою.

13.1.16.6. При хімічних опіках кислотами і лугами необхідно довгостроково промити уражену ділянку великою кількістю води. Для цього поблизу робочих зон, де можливі хімічні опіки, повинні бути спеціальні крани-гідранти. Для промивання очей повинні бути установлені фонтанчики, а там, де водопровід відсутній, повинні бути передбачені ємності з чистою, регулярно змінюваною водою.

13.1.17. Для захисту органів подихи повинні застосовуватися фільтруючі (при обмеженому змісті шкідливих речовин) і ізолюючі (при необмеженому змісті шкідливих речовин у повітрі) протигази.

Фільтруюча коробка для протигаза з відповідним поглиначем повинна підбиратися в залежності від газів і парів, від впливу яких необхідно забезпечити захист органів подиху (табл. 8).

Таблиця 8

Марки коробок фільтруючих протигазів і їхнє призначення

Марка коробки протигаза

Фарбування коробки

Шкідливі речовини

А

Коричнева

Органічні пари бензолу, ксилолу, ацетону, бензину, сірковуглецю, толуолу, ефірів, аніліну, галогенорганічних з'єднань і ін.

Б

Жовта

Ін. кислі гази: сірчистий ангідрид, хлор, хлористий водень, оксиди азоту, сірководень, синильна кислота й ін.

Г

Жовта з чорною смугою

Пари ртуті

Е

КД

З

Чорна

Сіра

Біла

Мышьяковистий і фосфористий водень

Аміак і його суміш із сірководнем

Оксид вуглецю

М

Червона

Кислі гази, аміак, сірководень, оксид вуглецю (з невеликим часом захисту)

БКФ

Захисна з білою вертикальною смугою

Кислі й органічні пари і гази в присутності туману, диму й аерозолей

Примітки:

1. Кожна марка фільтруючої коробки розрахована на визначену тривалість захисної дії в залежності від концентрації шкідливих речовин у повітрі, температури і вологості повітря, виконуваної роботи;

2. Тривалість захисної дії повинна фіксуватися по обліку часу використання кожної коробки чи По приросту ваги коробки, у деяких випадках (коли захист здійснюється від сильно пахнуть речовин) по появі запаху під маскою. З появою запаху газу випливає, затримавши подих, вийти з загазованої зони і заміни коробКи новоЮ.

13.1.18. Для захисту від пилу повинні застосовуватися противоаерозольні (противопильові) респіратори (безклапанні або клапанні).

Найбільш простим респіратором безклапанного типу є «Пелюсток» одноразового користування.

13.1.19. Клапанний універсальний респіратор типу РУ-60М призначений для захисту органів подиху від шкідливих пар, газів, пилу, диму і туману. Фільтруючі патрони респіратора розрізняються по складу поглиначів у залежності від шкідливих речовин.

13.1.20. Противопильові респіратори типу Ф-62-Ш, пневмошлеми, пневмомаски, шлангові протигази застосовуються для захисту органів подиху в умовах підвищеної концентрації пилу і газів при виконанні робіт на окремих робочих місцях (у піскоструминних камерах, при електростатичному фарбуванні й ін.).

13.1.21. Для рятувальних і аварійних робіт застосовуються кисневі ізолюючі протигази.

13.1.22. Для захисту очей зварника від впливу пилу, твердих часток, бризів нероз'їдаючих і роз'їдаючих рідин, газів, ультрафіолетового випромінювання, яскравого що сліпить видимого випромінювання, інфрачервоного випромінювання і т. п. повинні застосовуватися захисні окуляри (відкритого, закритого, герметичного типів) з відповідними світлофільтрами, що затримують шкідливі оптичні випромінювання.

13.1.23. Для захисту шкірного покриву рук від агресивних речовин газозварник повинний застосовувати рукавиці і захисні пасти і мазі (водорозчинні чи водовідштовхувальні), нанесені на чисто вимиті сухі руки.

13.1.24. Для захисту тіла зварника від агресивних рідин, іскор, бризів металу, води, низьких і високих температур і ін. повинні застосовуватися спецодяг і спецвзуття відповідно до галузевих норм.

13.1.25. Для захисту органів слуху від шуму повинні застосовуватися вкладиші типу «Беруші», навушники, шоломи.

13.2. Вимоги безпеки при поводженні з агресивними і пожЕжонебезпечними речовинами

13.2.1. Хімічні речовини і реактиви у відповідних умовах при взаємодії можуть викликати загоряння чи вибухи, що робить небезпечними їхнє спільне збереження, тому збереження таких речовин, що володіють пожежо - і вибухонебезпечними, агресивними й отрутними властивостями, регламентовано спеціальними правилами.

13.2.2. Складські приміщення, призначені для збереження таких речовин, повинні бути сухі і добре провітрювані.

13.2.3. Для збереження сипучих вантажів застосовуються силоси, бункеры, площадки з гладкими, зручними для очищення підлогами.

13.2.4. Рідкі речовини повинні зберігатися в ємностях, резервуарах, цистернах, наземних і підземних сховищах, бочках, балонах, суліях, бідонах, банках.

13.2.5. Штучні вантажі повинні зберігатися в контейнерах, шухлядах і іншій тарі.

13.2.6. Збереження хімічних речовин на складах допускається тільки в справному заводському упакуванні або тарі.

13.2.7. Кожен контейнер, бочка й інші види тари повинні мати чіткі написи (ярлики, бирки) відповідно до ДСТУ чи технічних умов на дану продукцію.

13.2.8. Зовнішній стан упакування чи тари (цілісність, герметичність, наявність маркірування) повинне систематично перевірятися в терміни, передбачені інструкцією для даного виду продукту.

13.2.9. Пожежо - і вибухонебезпечні, агресивні й отруйні речовини забороняється розміщати на загальних складах навіть тимчасово.

13.2.10. Усі речовини, здатні до запалення і загоряння підрозділяються на вісьмох груп:

I група - вибухові речовини;

II група - речовини, здатні до утворення вибухових сумішей: азотнокислі солі калію, натрію, кальцію і барію, перхлорат калію, бертолетова сіль і ін.;

III група - стиснуті і зріджені гази (пальне, підтримуюче горіння й інертні);

IV група - речовини, що самозаймаються при контакті з повітрям чи водою, наприклад, пірофорні з'єднання, карбід кальцію, піроксидні з'єднання, металеві натрій і калій;

V група - легкозаймисті рідини: ацетон, бензол, спирти, ефіри, сірковуглець і ін;

VI група - отруйні і сильнодіючі отруйні речовини: мишьяковисті з'єднання, ціаністі і ртутні солі, хлор, фосген, хлорпікрин і ін.;

VII група - речовини, що можуть викликати запалення: азотна і міцна сірчана кислоти, бром, хромова кислота, перманганати;

VIII група - легкогорючі речовини: вата, сірка, сажа і т. п.

13.2.11. Спільне збереження речовин однієї групи з речовинами іншої групи не допускається. Крім того, кожне з речовин VII групи варто зберігати ізольовано.

13.2.12. Легкозаймисті і пальні рідини зберігають на складах у металевій тарі.

13.3. Вимоги безпеки при поводженні з легкозаймистими і горючими рідинами

13.3.1. Легкозаймисті і горючі рідини повинні зберігатися в резервуарах і сховищах (підземних, напівпідземних і наземних) або в тарі, що повинна знаходитися в спеціально призначених для цього відділеннях вогнестійких сховищ.

13.3.2. Найбільш безпечне збереження легкозаймистих і горючих рідин у підземних сховищах.

13.3.3. Напівпідземні і наземні сховища повинні відгороджуватися суцільним земляним валом (чи неспаленою стіною), висота якого повинна встановлюватися так, щоб у випадку ушкодження резервуара його уміст виявився усередині обволовки.

13.3.4. Резервуари і сховища повинні обладнатися контрольно-вимірювальними приладами, запобіжними пристосуваннями, у тому числі покажчиками рівня.

13.3.5. Резервуари, у яких зберігаються рідини, що знаходяться під атмосферним тиском, повинні бути постачені дихальними клапанами, що підтримують постійний тиск у ємності.

13.3.6. Легкозаймисті і пальні рідини в тарі допускається зберігати в будинках, розділених неспаленими стінами на окремі секції. Обсяг кожної секції для збереження легкозаймистих рідин не повинний перевищувати 200 м. куб. для пальних речовин - 1000 м. куб. Загальна кубатура будинку не повинна перевищувати 1200 М. куб. для займистих і 6000 м. куб. для пальних продуктів.

13.3.7. Проходи, призначені для транспортування бочок, повинні мати ширину не менш 1,8 м, а інші проходи між штабелями - не менш 1 м.

13.3.8. Пальні речовини в тарі можуть зберігатися на відкритих площадках чи під навісом. Відкриті площадки повинні відгороджуватися земляним валом чи неспаленою стіною висотою не менш 0,5 м.

13.3.9. У складах легкозаймистих і пальних рідин забороняється збереження порожньої тари чи яких-небудь сторонніх матеріалів і предметів.

13.3.10. Порожню тару необхідно зберігати окремо на спеціально обладнаних площадках, розташованих на відстані не менш 20 м від складу ЛЗР і виробничих будинків.

13.3.11. У складах легкозаймистих і пальних рідин забороняється застосовувати відкритий вогонь і курити.

13.3.12. Легкозаймисті і пальні рідини транспортуються по трубопроводах під тиском чи вакуумом, а також передавлюються з використанням рідин чи інертних газів. Для перевезення на далекі відстані використовуються спеціальні залізничні цистерни і бочки різної місткості. На невеликі відстані ЛЗР і пальні рідини перевозяться автотранспортом у автоцистернах чи бочках.

13.3.13. Перед подачею цистерн до наливу повинно бути ретельно перевірено їхній технічний стан, чистота внутрішньої і зовнішньої поверхні казана.

13.3.14. Залізничні цистерни повинні бути попередньо оброблені на промивочно-пропарювальному пункті.

13.3.15. Перед зливом чи наливом цистерна для захисту від статичної електрики повинна бути заземлена.

13.3.16. Бочки перевозяться в спеціально обладнаних машинах, постачених вогнегасниками. Бочки повинні встановлюватися пробками догори і міцно закріплюватися для запобігання розкочування й ударів один об одного при транспортуванні.

13.4. Вимоги безпеки при поводженні з ЕТилиВаним бензином

13.4.1. Етилований бензин можна застосовувати тільки як паливо для двигунів автомобільного й іншого видів транспорту. Використання його як розчинника фарб, для промивання деталей і для заправлення паяльних ламп неприпустимо.

13.4.2. Барвники і присадки додають етильованим бензинам характерний колір і запах. Етилюванняе бензину дозволяє поліпшити його антидетонаційні властивості, збільшити ступінь стиску, потужність і економічність двигунів внутрішнього згоряння.

13.4.3. При використанні етильованого бензину необхідно установити такий порядок збереження, перевезення і витрати його, що виключав би його використання не по призначенню. Для збереження і транспортування етильованого бензину необхідно виділяти окрему тару, постачену написом «Етильований бензин».

13.4.4. Всі особи, що стикаються з етильованим бензином (водії, заправники ГСМ, слюсарі по ремонту двигунів, агрегатів і вузлів системи живлення, комірники ГСМ), повинні проходити попередній при надходженні на роботу і періодичні медичні огляди.

13.4.5. До робіт, зв'язаним з етильованим бензином, не допускаються вагітні і жінки, що годують, підлітки до 18 років.

13.4.6. Небезпека отруєння етильованим бензином виникає при вдиханні його парів, випадковому заковтуванні, влученню на шкіру (він проникає в організм навіть через неушкоджені шкірні поверхні). Отруєння може наступити, навіть якщо одяг, взуття були змочені етильованим бензином.

13.4.7. Тетраетилсвинець, що входить до складу етильованого бензину, здатний накопичуватися в організмі людини і викликати не тільки гострі, але і хронічні отруєння, що супроводжуються розладом центральної нервової системи.

13.4.8. При виконанні робіт, зв'язаних безпосередньо з етильованим бензином або з агрегатами і деталями, забрудненими їм, потрібно акуратність і обережність. Не допускається розбризкування бензину. Пролитий етильований бензин необхідно негайно знешкодити, не даючи йому випаруватися і всотатися в підлогу, дерев'яний верстат або інші меблі. Малі кількості етильованого бензину віддаляються дрантям, велика кількість - засипається обпилюваннями, піском, хлорним вапном. Забруднене дрантя й обпилювання повинні збиратися з дотриманням заходів особистої безпеки (у захисному спецодязі) і спалюватися в спеціально відведеному місці. Для збору дрантя й обпилювань повинні бути виділені металеві (чи пластмасові) шухляди і цебра з щільно закритими кришками.

13.4.9. Під час роботи з етильованим бензином необхідно мити руки перед їжею і наприкінці зміни чистим гасом, потім гарячою водою з милом. Неприпустима робота без застосування захисних засобів (гумових рукавичок, фартухів, нарукавників).

13.4.10. Спецодяг працівників, що стикаються з етильованим бензином, повинен зберігатися, прати і сушитися окремо від іншого одягу. Винос її за територію організації заборонений.

13.4.11. Заправлення автомобілів етильованим бензином повинне бути, як правило, цілком механізоване. Для ручного заправлення обов'язкове застосування маркірованого заправного устаткування (цебра з кришкою, насоса, лійки). Заправник повинний стояти з навітряної сторони, облиті або заляпані місця необхідно негайно знешкоджувати гасом, розчином хлорного вапна або дихлораміном і насухо витерти. Забруднену етильованим бензином дрантя варто спалювати з дотриманням мір пожежної безпеки.

13.4.12. Забруднений спецодяг і устаткування також знешкоджується з застосуванням гасу і дихлоретилену.

13.5. Вимоги безпеки при поводженні з речовинами, що реагують з водою

13.5.1. До речовин, що викликають горіння при впливі на них води, відносяться металевий натрій і калій, карбід кальцію, карбіди лужних металів, фосфористі кальцій і натрій, гідрати лужних і лужноземельних елементів і ін. Улучення на такі речовини води вкрай небезпечно (карбід кальцію при дії навіть невеликих кількостей вологи розкладається з утворенням ацетилену). Супроводжується виділенням тепла, що викликає самозапалювання ацетилену, що утвориться, і може привести до вибуху.

13.5.2. Лужні метали при взаємодії з водою окисляються, виділяючи велику кількість тепла, що приводить до самозапалювання водню, що утвориться.

13.5.3. У дрібно роздробленому виді металевий натрій і калій загоряються у вологому повітрі.

13.5.4. Речовини, що реагують з водою, під час збереження необхідно захистити від води і вологи, тому складські приміщення для їхнього збереження повинні охоронятися від улучення води й атмосферних опадів. У приміщеннях, де зберігаються речовини, що реагують з водою, не допускається уведення водопроводу, каналізації, водяного чи парового опалення.

13.5.5. Металевий калій і натрій повинні зберігатися в герметично закритих посудинах під шаром збезводненого гасу або олії, гідрат кальцію - у сталевих герметично укупоренных барабанах або бідонах.

13.5.6. Герметичність тари повинна систематично перевірятися. При виявленні порушення герметичності упакування (проколи, тріщин, порушення цілісності швів, ослаблення закручування) несправні барабани повинні негайно видалятися зі складу і карбід, що знаходився в них, необхідно швидко використовувати чиипересипати в справну тару.

13.6. Вимоги безпеки при поводженні із самозаймистими речовинами

13.6.1. До речовин, що самозаймається на повітрі, відносяться білий фосфор, сульфіди заліза, алюмінієвий пил і пудра, свіжеприготована сажа й ін. Ці речовини, стикаючись з повітрям, окисляються з виділенням великої кількості тепла і самозаймаються.

13.6.2. Основною вимогою безпеки при збереженні речовин, що самозаймаються при зіткненні з повітрям, є їхня повна ізоляція від повітря (білий фосфор повинний зберігатися в емкостях або герметично закупорених барабанах під водою, алюмінієвий пил і пудра, перетерті з жиром, що охороняє частки порошку від окислювання, повинні зберігатися в герметичній тарі).

13.7. Вимоги безпеки при поводженні з кислотами

13.7.1. Кислоти (азотна, сірчана, марганцева, хромова й ін.) є сильними окислювачами, що, вступаючи у взаємодію з пальними органічними речовинами, здатні викликати їхнє запалення.

13.7.2. Кислоти повинні зберігатися в резервуарах, емкостях, цистернах, бочках, скляних суліях. Стаціонарні ємності для збереження повинні встановлюватися на фундаментах так, щоб було зручно оглядати їхньої поверхні і вчасно ліквідувати течі.

13.7.3. Концентрована азотна кислота повинна зберігатися в алюмінієвих резервуарах, розташовуваних удалині від складів пального і від цехів, де використовують легкозаймисті речовини. Велику небезпеку представляє злив азотної кислоти і нітросумішів у забруднену тару, тому що в результаті виділення великої кількості тепла й утворення газів можливий розрив тари і викид рідини.

13.7.4. Концентрована сірчана кислота повинна перевозитися в сталевих емкостях.

13.7.5. Підлоги складів для збереження кислот повинні бути з кислотостійких матеріалів з устаткуванням стоків із приямками на випадок їхнього розливу.

13.7.6. Кислоти повинні зберігатися в щільно закупорених скляних суліях, що повинні встановлюватися в кошики з ручками, заповнені стружкою, обпилюваннями, соломою і т. п., просоченими вогнестійкими складами, а також у решетуваннях.

13.7.7. Не допускається збереження неорганічних кислот (азотної, сірної) разом з органічними, тому що останні горючі.

13.7.8. Тому що пари оцтової кислоти утворять з повітрям вибухонебезпечні суміші, то її збереження повинне бути таким же, як пальних рідин.

13.7.9. Тара, у якій знаходяться кислоти, повинна бути постачена бирками або етикетками з чіткою назвою продукту, що зберігається в них.

13.7.10. Кислоти часто транспортують у автоцистернах або спеціальних контейнерах. Наповнення цистерн і контейнерів і їхнє спорожнювання на складах варто робити з дотриманням інструкції з техніки безпеки.

13.7.11. Ємності для збереження кислот повинні бути закритими. Збереження кислот у відкритих емкостях не допускається.

13.8. Вимоги безпеки при поводженні з мастильно-охолодними рідинами (МОР) і технологічними мастилами (ТМ)

13.8.1. До застосування повинні допускатися МОР і ТМ, що відповідають вимогам погодженимї з органами санітарно-епідеміологічної служби нормативно-технічної документації на конкретну технологічну рідину.

13.8.2. Організація, що застосовує МОР і ТМ, повинна розробити інструкцію, що регламентує порядок експлуатації технологічних рідин стосовно до конкретного виробництва.

13.8.3. Партія, що надходить для використання, МОР і ТМ повинна мати технічний паспорт або інший супровідний документ, що заміняє його і містить зведення про область застосування, їхньому складі, фізико-хімічних властивостях і процентному вмісті хімічних сполук у робочих розчинах.

13.8.4. При готуванні робочих розчинів з концентратів МОР і ТМ забороняється додавати інгредієнти, не передбачені ТУ на МОР і ТМ.

13.8.5. Ємності для збереження і готування, трубопроводи транспортування технологічних рідин не повинні бути джерелом забруднення технологічних рідин.

Очищення, мийка і дезінфекція емкостей для збереження, готування і транспортування МОР і ТМ повинні здійснюватися перед кожною наступною заливанням технологічних рідин.

13.8.6. Збереження МОР і ТМ на масляній основі з хлор - і сірко - присадками повинне передбачати умови, що запобігають влучення в них вологи.

13.8.7. Контроль за повітрям робочої зони повинний здійснюватися з урахуванням переліку хімічних сполук, обумовленому складом МОР і ТМ, температурним режимом обробки металів (табл. 9).

Таблиця 9

Перелік хімічних сполук, що підлягають гігієнічному контролю в повітрі робочої зони

При експлуатації МОР і ТМ

Клас МОР і ТМ

Хімічні сполуки, що підлягають обов'язковому контролю

Можливі супутні газовиділення

1. Водорозчинні МОР і ТМ

Аерозоль олії, окис вуглецю, сірчистий ангідрид

Сірководень, хлористий водень

А) емульсійні

Аерозоль олії, окис вуглецю, триетаноламин, нітрит натрію, формальдегід

Сірководень, хлористий водень, тривалентний хром, альдегіди, вищі спирти, жирні ефіри, акролеін, меркаптани

Б) синтетичні

Лужний аерозоль, нітрит натрію, триэтаноламин

Спирти жирного ряду (оксиетильовані )

2. МОР і ТМ на основі олій

Аерозоль олії, вуглеводні граничного і неграничні, окису вуглецю

Сірководень, хлористий водень, триетаноламін, нітрит натрію, тривалентний хром, вищі спирти, жирні ефіри, акролеін, меркаптани, формальдегід

3. Технологічні мастильні матеріали

Те ж

Триетаноламін, нітрит натрію, хлористий водень, фосфорорганічні альдегіди, формальдегід

4.Технологічні МОР і ТМ на водяній основі

Водоемульсійні

Аерозоль окису цинку, окис алюмінію, вуглецю

Те ж

13.8.8. При обробці металів, що містять нікель, хром, свинець, марганець і інші додаткові компоненти повинний провадитися контроль їхнього змісту в повітрі робочої зони.

При встановленні їхньої концентрації вище ПДК необхідно зробити заміну МОР і ТМ у циркуляційній системі незалежно від термінів попередньої заміни.

13.8.9. Системи циркуляції МОР і ТМ повинні бути оснащені пристроями очищення технологічних рідин від механічних (пил, стружка і т. д.) забруднень.

13.8.10 Металорізальне устаткування повинне мати захисні пристрої (кожухи, укриття, екрани й ін.), що запобігають розбризкування МОР і ТМ і забруднення робочої зони.

13.8.11. Металообробне устаткування, при роботі на який використовуються МОР і ТМ, повинне бути постачено місцевими витяжними пристроями типу вентильованих укриттів зони обробки металів (кожухів, панелей рівномірного усмоктування і т. п.).

13.8.12. У конструкціях укриттів і витяжних воздуховодів місцевих вентиляційних пристроїв повинна бути передбачена можливість стоку пар, що конденсуються, і аэрозолей МОР і ТМ у чи відстійники фільтруючі системи МОР і ТМ.

13.8.13. Блокування пускових механізмів технологічного устаткування і місцевої витяжної вентиляції повинні бути передбачені таким чином, щоб одночасно з пуском устаткування включалася і місцева витяжна вентиляція, а вимикання здійснювалося після його зупинки.

13.8.14. Працівники, зв'язані з експлуатацією МОР і ТМ, підлягають попереднім при надходженні на роботу і періодичні медичні огляди.

13.8.15. Працюючі із МОР і ТМ повинні забезпечуватися захисними мазями, пастами і миючими засобами відповідно до характеру застосовуваних технологічних рідин.

13.8.16. Працюючі із МОР і ТМ повинні бути забезпечені спецодягом, взуттям, засобами індивідуального захисту відповідно до Типових галузевих норм безкоштовної видачі спеціального одягу, взуття й інших засобів індивідуального захисту.

13.8.17. Працюючі із МОР і ТМ повинні бути забезпечені чистим обтиральним матеріалом (дрантям і т. п.), що не повинние бути джерелом ушкодження шкіри при його використанні.

13.8.18. Після закінчення роботи із МОР і ТМ необхідно мити руки і тіло гарячою водою. Застосування для цієї мети синтетичних миючих засобів і господарського мила не допускається через високий зміст у них лугу, що володіє вираженою дратівною дією і може бути додатковим фактором у виникненні захворювань шкіри.

13.8.19. Категорично забороняється мити руки технологічними рідинами і використовувати їх як миючі засоби.

13.9. Вимоги безпеки при поводженні з бензолом, антифризом, гальмовою рідиною

13.9.1. При роботі двигуна на суміші бензину з бензолом (до 25 % бензолу) забороняється застосовувати цю суміш не по прямому призначенню (наприклад, промивати деталі, розчиняти фарбу).

13.9.2. Бензол і бензольні суміші небезпечні тим, що подібно етильованому бензину вони впливають на центральну нервову систему людини при вдиханні пар, випадковому заковтуванні і влученні на шкіру (безпосередньо, або при змочуванні одягу і взуття).

13.9.3. Ознаки отруєння бензолом - носова кровотеча, сильні головні болі, запаморочення, утрата свідомості.

13.9.4. Основними запобіжними заходами при роботі з бензолом є: механізація процесів змішання і переливання бензольної суміші; негайне видалення працівників із приміщення при проливанні суміші (або чистого бензолу) на підлогу з наступним повним провітрюванням цього приміщення; наявність фільтруючих протигазів (типу А та М) для робіт із провітрювання приміщення й очищенню від слідів бензолу приміщення й устаткування; негайна заміна і хімічне чищення спецодягу, облитої бензолом.

13.9.5. Працівники, що стикаються з бензолом, повинні проходити медогляди і спеціальний інструктаж не менш двох разів у рік.

13.9.6. Як охолодну рідину для двигунів внутрішнього згоряння широке застосування знаходить антифриз (розчин етиленгликолю з водою).

13.9.7. Тара для перевезення антифризу і його збереження повинна маркіруватися незмивною фарбою «ОТРУТА». Тара повинна бути попередньо добре промита, не мати іржі і слідів олії, бензину або дизельного палива, тому що від зіткнення з ним антифриз миттєво спінюється і вихлюпується назовні.

13.9.8. Неприпустимі які б не було течі, «потіння» у системі охолодження, викид крапель антифризу через нещільно закриту пробку радіатора. Пари антифризу викликають легкий ступінь отруєння і небезпечні у великій концентрації.

13.9.9. Як гальмову рідину застосовуються нафтова рідина марки ГТН, етиленгликолева рідина ГТЖ, спиртокасторові суміші (касторова олія з бутиловим або етиловим спиртом) і рідина ФЭБ (суміш фурфуролу, етилцеллозольва і бутирола).

13.9.10. Найбільш отрутна гальмова рідина марки ГТЖ і касторова суміш з бутиловим спиртом, що викликають при випадковому влученні в стравохід сильне отруєння. Запобіжного заходу при звертанні з гальмовими рідинами аналогічні, тому що і для антифризу.

13.10. Вимоги безпеки при поводженні з ртуттю і її сполуками

13.10.1. Проведення робіт, зв'язаних із застосуванням металевої ртуті, її з'єднань і приладів із ртутним заповненням, допускається з дозволу органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду лише в тих випадках, коли технологічно не представляється можливої заміна їх нетоксическими з'єднаннями або не утримуючими ртуть приладами.

13.10.2. Особи, що допускаються до робіт з ртуттю або її сполуками, повинні пройти попередній медичний огляд, навчання по профілактиці ртутних інтоксикацій, виробничий інструктаж безпеки провадження робіт і мірам особистої гігієни при роботі з ртуттю.

13.10.3. Територія, відкриті площадки організації, у місцях можливого забруднення ртуттю повинні мати асфальтове або бетонне покриття.

13.10.4. Забороняється розміщення промислових об'єктів, лабораторій, у яких проводиться робота з застосуванням ртуті і її з'єднань, у житлових чи суспільних будинках.

13.10.5. Виробничі процеси й операції, що виділяють у повітря пари ртуті на всьому протязі технологічного процесу, повинні бути виділені в окремі будинки, обладнані власними побутовими приміщеннями. У випадку технологічної необхідності сполучення в одному будинку виробничих процесів, що не використовують ртуть, і процесів, що супроводжуються виділенням її пар у повітря, для останніх повинні бути виділені ізольовані приміщення на першому поверсі чи в торці будинку, обладнані самостійним виходом.

13.10.6. Виробничі приміщення «ртутних ділянок» при кількості працюючих більш 30 повинні бути обладнані власними побутовими приміщеннями; у противному випадку усередині цехових (заводських) побутових приміщень повинний бути виділений блок для осіб, що стикаються з ртуттю.

13.10.7. Місця сполучення стін між собою, зі стелею і підлогою, місця проходження технологічних і інших трубопроводів, каналізаційних і водопровідних труб, труб водяного опалення, місця стиків будівельних конструкцій зі стійками приладів, фундаментами і рамами виробничого і лабораторного устаткування повинні бути герметичними і закругленими для зручності нанесення ртутьнепроникливих покрить і наступного збирання приміщень. Заокруглення в місцях примикання підлоги до стін виконуються з того ж матеріалу, яким покрита підлога.

13.10.8. У виробничих приміщеннях, де застосовується ртуть чи її з'єднання, кабелі повинні бути прокладені в трубах чи у спеціальних кабельних колодязях. Проводка освітлення повинна бути виконана схована чи зі спеціальних проводів (ВРГ, ГГР, на роликах або ізоляторах з вініловим покриттям).

Електромотори, пускова й освітлювальна арматура повинні бути закритого виконання, що допускає можливість проводити гідрозмив.

13.10.9. Приміщення, де можливе влучення на підлогу ртуті, повинні бути обладнані пристроями для гідрозмиву, підлоги повинні мати ухил і жолоби, обладнані пастками для уловлювання ртуті.

13.10.10. У виходу з приміщення, де мається можливість забруднення взуття ртуттю, повинні бути улаштовані ванни з низьким бортом або установлені машини для миття робочого взуття розчином перманганата калію, розчинами полісульфідів лужних металів.

13.10.11. Організація технологічних процесів повинна виключати можливість безпосереднього контакту працівників з металевою ртуттю чи утримуючими ртуть реакційними масами, зменшувати можливість утворення джерел вторинного забруднення ртуттю повітря робочої зони.

13.10.12. Технологічне устаткування, що виділяє пароподібну ртуть, повинне мати убудовані відсоси чи агрегати по уловлюванню ртутних парів на місцях їхнього утворення.

13.10.13. Забезпечувана системами витяжної вентиляції швидкість руху повітря в джерел можливого виділення ртуті повинна бути не менш 1,5 м/с.

13.10.14. Вентиляційні викиди повинні піддаватися очищенню від ртуті.

13.10.15. Усі вентиляційні установки, у тому числі і резервні, повинні бути зблоковані з технологічним устаткуванням так, щоб воно не могло працювати при бездіяльності вентиляції.

13.10.16. Приміщення, у яких виробляються роботи з ртуттю, обладнаються підводкою гарячої і холодної води, а також каналізацією. Вода за допомогою гнучких шлангів повинна бути підведена до всіх робочих місць.

13.10.17. У виробничих приміщеннях, де маються виділення ртуті, устаткування питних кранів забороняється.

13.10.18. Збереження ртуті повинне здійснюватися на спеціальному складі.

Збереження ртуті на складі й у виробничих умовах повинне здійснюватися в сталевих балонах зі сталевими пробками, що загвинчуються. У виробничих умовах видана зі складу ртуть може тимчасово (до доби) зберігатися під витяжкою в товстостінному скляному посуді чи в інших емкостях, стійких до механічних, хімічних і інших впливів з герметичними пробками (на вакуумній замазці), встановлених в амортизаційному футлярі на спеціальному піддоні - металевому, пластмасовому.

13.10.19. Відпустка ртуті зі складу повинна вироблятися в спеціально призначений посуд. Видача й одержання ртуті повинні реєструватися в спеціальному журналі, що знаходиться на складі й оформлятися двома підписами (видаючого і тог, що одержує).

13.10.20. Прилади з ртутним заповненням після закінчення робіт з їхнім використанням чи прилади, що знаходяться у ремонті, повинні звільнятися від ртуті, піддаватися хімічній обробці (концентрованою азотною кислотою) з наступним прополіскуванням водою і розчином йоду в йодистому калії.

13.10.21. При влученні на підлогу промислових приміщень ртуті чи технологічних розчинів, забруднених її солями, необхідно негайно змити їхнім струменем води під тиском 1,5-2 атм. у напрямку до найближчого жолоба.

13.10.22. Стоки, що утворяться в процесі прибирання приміщень промислових підприємств, повинні надходити в каналізацію промстоків.

13.10.23. Очищення забрудненого парами ртуті й аерозолей її з'єднань повітря й умови викиду його в атмосферу повинні забезпечити дотримання гранично припустимої концентрації ртуті і парів аерозолей її неорганічних з'єднань в атмосферному повітрі населених пунктів (0,0003 мг/м. куб.).

13.10.24. Стічні води, забруднені ртуттю, підлягають очищенню. Для уловлювання зі стічних вод металевої ртуті у виробничих, лабораторних і побутових приміщеннях повинні встановлюватися пастки в затворах раковин. Пастки повинні також установлюватися по ходу каналізаційної мережі. Забруднені ртуттю стічні води перед надходженням у колектор загальнозаводської каналізації промислових стоків підлягають очищенню на локальних очисних спорудженнях.

13.10.25. Роботи з ртутними приладами (злиття і заповнення їх ртуттю, розбирання, зборка, ремонт, очищення і т. п.) повинні вироблятися в спеціально відведених і обладнаним для цих робіт приміщеннях, спеціально виділеним і навченим цьому персоналом і обов'язково під витяжним парасолем.

13.10.26. Злив ртуті з приладів і апаратів як спеціально виділених, так і у виробничих приміщеннях (в аварійних випадках) допускається тільки в судини, наповнені водою.

Для попередження влучення ртуті на підлогу судини з ртуттю повинні встановлюватися на емальовані листи з чорного металу.

13.10.27. Щоб уникнути витоку ртуті з приладів і апаратів, встановлених у виробничих приміщеннях, хвостова частина цих приладів і апаратів повинна мати уловлюючі судини, заповнені водою.

13.10.28. У приладах, де ртуть знаходиться у відкритих судинах, необхідно залити її чистим гліцерином шаром у 1-2 мм.

13.10.29. Термометри з ртутним заповненням повинні зберігатися і транспортуватися у футлярах. Термометри встановлені на робочих місцях, повинні мати захисні металеві кожухи (оправлення).

13.10.30. Невикористовувані прилади й апарати з ртуттю повинні обов'язково здаватися на склад. Збереження невикористовуваних і битих приладів і апаратів у робочих приміщеннях забороняється.

13.10.31. Продувка, включення і відключення приладів, заповнених ртуттю, повинні вироблятися з особливою обережністю щоб уникнути викиду ртуті в трубопроводи чи виробничі приміщення.

13.10.32. Пролита ртуть повинна бути негайно і ретельно зібрана в герметичний балон, емальований чи порцеляновий посуд. При збиранні пролитої ртуті варто користатися гумовою грушею. Повнота збору пролитої ртуті перевіряється за допомогою лупи.

Видалення з підлоги залишкової ртуті виробляється дрантям, змоченої 0,1 %-ным розчином марганцевокислого калію (ясно-рожевого кольору) з додаванням 5 мол концентрованої соляної кислоти на 1 л розчину.

13.10.33. У випадках виявлення хоча б невеликої кількості упущеної чи витеклої ртуті, працівник, що помітив витік ртуті, повинний негайно сповістити про це для вживання необхідних заходів. На кожен випадок витоку ртуті в робочому приміщенні повинний складатися акт із вказівкою в ньому місця і причини витоку ртуті і ступені (приблизно) зараженості приміщення.

13.10.34. Працівникам, що роблять роботи з ртуттю категорично забороняється брати її в руки, а також робити штучні перепади в приладах за допомогою відсмоктування чи нагнітання в апарат повітря ротом.

13.10.35. Наявність і справність спецвзуття, спецодягу і запобіжних пристосувань, а також дотримання персоналом правил їхнього носіння повинне перевірятися Відповідальним виконавцем робіт перед початком роботи.

13.10.36. Видача, збереження і користування спецодягом, спецвзуттям і запобіжними пристосуваннями повинне вироблятися відповідно до вимог інструкції про порядок видачі, збереження і користування спецодягом, спецвзуттям і запобіжними пристосуваннями.

13.10.37. Персонал з обліку різного агрегатного стану ртуті і її з'єднань, повинний бути забезпечений і зобов'язаний користатися наступними засобами індивідуального захисту працюючих: одягом спеціальним захисним, засобами індивідуального захисту ніг і рук, герметичними захисними окулярами, протигазами ФГ чи ФУ з протигазовими коробками, патронами і фільтрами марки «Г», респіраторами фільтруючими протигазовими, а при наявності пар і аерозолю речовин - респіраторами типу РУ-60М с патронами марки «Г» чи респіраторами «Лепесток-Г», респіраторами фільтруючими протигазовими типу РПГ-67.

13.10.38. При роботі в замкнутих емкостях і ліквідації наслідків аварій в умовах підвищених концентрацій ртуті (більш 1 мг/м. куб.) необхідно користатися автономними ізолюючими чи шланговими засобами індивідуального захисту органів подиху.

13.10.39. Спецодяг, забруднений ртуттю, повинна піддаватися демеркуризації.

13.10.40. Категорично забороняється збереження і прийом їжі, а також паління в приміщеннях, де має місце виділення парів ртуті і її з'єднань.

13.10.41. Перед прийомом їжі необхідно зняти спецодяг і індивідуальні захисні пристосування, вимити руки і прополоскати рот розчином 0,025 % перманганату калію.

13.10.42. Після закінчення роботи персонал, що працював у контакті з ртуттю, повинний зняти спецодяг, пройти повну санітарну обробку, прополоскати рот 0,025 % розчином перманганату калію і почистити зуби.

13.11. Вимоги до виробничих і складських будинків по Вибухопожежній і пожежнІй безпеЦі

13.11.1. Категорії вибухопожежної і пожежної небезпеки приміщень і будинків (табл. 10) визначаються для найбільш несприятливого у відношенні вибуху чи пожежі періоду виходячи з виду наявних в апаратах і приміщеннях пальних речовин і матеріалів, їхньої кількості і пожежонебезпечних властивостей, особливостей технологічних процесів.

13.11.2. Будинок відноситься до категорії А, якщо в ньому сумарна площа приміщень категорії А перевищує 5 % площі всіх приміщень, чи 200 м. кв. Допускається не відносити будинок до категорії А, якщо сумарна площа приміщень категорії А в будинку не перевищує 25 % сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 1000 м. кв.), і ці приміщення обладнаються установками автоматичного пожежегасіння.

Таблиця 10

Категорії приміщень і Будинків по Вибухопожежній і пожежнІй небезпек

Категорія приміщення

Характеристика речовин і матеріалів, що знаходяться у приміщенні

А

Вибухопожежної небезпеки

Пальні гази, легкозаймисті рідини з температурою спалаху не більш 28°С в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні парогазоповітряні суміші, при запаленні яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні, що перевищує 5 кПа. Речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем чи повітря один з одним у такій кількості, що розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні перевищує 5кПа

Б

Вибухопожежної небезпеки

Пальні пили чи волокна, легкозаймисті рідини з температурою спалаху більш 28°С, пальні рідини в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні пилеповітряні чи пароповітряні суміші, при запаленні яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні, що перевищує 5кПа

В

Пожежонебезпечні

Пальні і важкопальні рідини, тверді пальні і важкопальні речовини і матеріали (у тому числі пилу і волокна), речовини і матеріали, здатні при взаємодії з водою, киснем чи повітря один з одним тільки горіти, за умови, що приміщення, у яких вони маються в наявності чи знаходяться, не відносяться до категорії А чи Б

Г

Непальні речовини і матеріали в гарячому, розпеченому чи розплавленому стані, процес обробки яких супроводжується виділенням променистої теплоти, іскор і полум'я; пальні гази, рідини і тверді речовини, що спалюються чи утилізируються як паливо

Д

Непальні речовини і матеріали в холодному стані

13.11.3. Будинок відноситься до категорії Б, якщо одночасно виконані дві умови: а) будинок не відноситься до категорії А;

Б) сумарна площа приміщень категорій А и Б перевищує 5 % сумарної площі всіх приміщень, чи 200 м. кв.

Допускається не відносити будинок до категорії Б, якщо сумарна площа приміщень категорій А і Б у будинку не перевищує 25 % сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 1000 м. кв.) і ці приміщення обладнаються установками автоматичного пожежегасіння.

13.11.4. Будинок відноситься до категорії В, якщо одночасно виконані дві умови:

А) будинок не відноситься до категорії А чи Б;

Б) сумарна площа приміщень категорій А, Б и В перевищує 5 % (10 %, якщо в будинку відсутні приміщення категорій А и Б) сумарної площі всіх приміщень.

Допускається не відносити будинок до категорії В, якщо сумарна площа категорій А, Б и В у будинку не перевищує 25 % сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 3500 м. кв.) і ці приміщення обладнаються установками автоматичного пожежегасіння.

13.11.5. Будинок відноситься до категорії Г, якщо одночасно виконані дві умови:

А) будинок не відноситься до категорій А, Б чи В;

Б) сумарна площа приміщень категорій А, Б, В и Г перевищує 5 % сумарної площі всіх приміщень.

Допускається не відносити будинок до категорії Г, якщо сумарна площа приміщень категорій А, Б, В и Г у будинку не перевищує 25 % сумарної площі всіх розміщених у ньому приміщень (але не більш 5000 м. кв.) і приміщення категорій А, Б, В обладнаються установками автоматичного пожежегасіння.

13.11.6. Будинок відноситься до категорії Д, якщо воно не відноситься до категорій А, Б, В и Г.

14. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В ХІМІЧНИХ ЛАБОРАТОРІЯХ

14.1. Хімічні лабораторії відносяться до пожежонебезпечних виробництв. Роботи з пальними і вибухонебезпечними речовинами повинні проводитися у витяжних шафах чи під витяжними парасолями, без застосування відкритого вогню чи відкритих нагрівальних приладів.

14.2. Хімічні лабораторії повинні розташовуватися в окремих будинках, у прибудовах до виробничого будинку чи на верхніх поверхах виробничого будинку, ізольовано від інших приміщень.

14.3. Ступінь вогнестійкості будинку повинна бути не нижче третьої. Стіни і стелі хімічної лабораторії офарблюються фарбами, що запобігають адсорбції отруйних речовин і дозволяють проводити їхнє чищення, чи миттєву дегазацію.

14.4. Підлоги і поверхні робочих столів рекомендується виконувати з непальних чи важкопальних антикорозійних матеріалів. До робочих столів повинні бути підведені холодна і гаряча вода, газ, постійний і змінний струм, стиснене повітря.

14.5. У хімічній лабораторії повинна бути передбачена можливість відключення подачі газу, води й електроенергії. Крани і рубильники закритого типу повинні бути встановлені поза робочими приміщеннями в легко доступних місцях.

14.6. Усі приміщення хімічної лабораторії повинні бути обладнані загальобмінною приточно-витяжной вентиляцією, витяжними шафами, а при необхідності - місцевими відсосами від робочих столів.

14.7. У лабораторії повинний матися перелік речовин, роботи з який повинні виконуватися у витяжних шафах.

14.8. При роботах з кислотами і лугами приміщення повинні бути обладнані спеціальними гідрантами (кранами, фонтанчиками, шлангами) для тривалого промивання струменем води уражених ділянок шкіри чи ока.

14.9. У роботі хімічної лабораторії значне місце займає добір проб, їхня доставка і збереження. Організація добору проб залежить від агрегатного стану речовин, їхнього тиску і температури.

14.9.1. Проби рідин з апаратів і трубопроводів у доступних місцях повинні відбиратися через добірні краники, краплинні отборники й інші пристрої, що дозволяють виключити розлив продуктів і виділення пальних і отрутних газів, а також пар у повітря робочих приміщень.

14.9.2. Проби повинні відбиратися в спеціально призначені для цієї мети металеві судини, скляні сулії і пробовідбірники.

14.9.3. Гарячі рідини перед добором проб повинні бути попередньо охолоджені, а продукти, що знаходяться в апаратах під тиском, попередньо скорочені в проміжну ємність під атмосферним тиском.

14.9.4. Проби стиснутих і зріджених газів повинні відбиратися в спеціальні металеві пробовідбірники, постачені запірним і редукційним вентилями.

14.9.5. Проби з дисперсних і кускових матеріалів повинні відбиратися механічними пробовідбірниками різної конструкції вручну чи за допомогою щупів, буравів і совків.

14.10. Працівники лабораторій, що беруть проби різних речовин, повинні бути забезпечені спеціальним одягом, захисними окулярами, гумовими рукавичками і засобами захисту органів подиху (респіраторами, протигазами), захисними з хімічно стійких матеріалів фартухами.

14.11. Проби небезпечних речовин повинні переноситися чи перевозитися від місця добору в лабораторію по заздалегідь установленому маршруті. Усі проби, особливо проби отрутних, пожежо - і вибухонебезпечних речовин, повинні зберігатися в приміщеннях з гарною вентиляцією чи у витяжних шафах.

14.12. Речовини, що містять кислоти і луги, небезпечні через хімічні опіки шкірних покривів і особливо очей, слизової оболонки, стравоходу і шлунка. Тому роботи з кислотами і лугами повинні проводитися з застосуванням засобів індивідуального захисту (окулярів, гумових рукавичок, спецодягу й ін.) при забезпеченні гарної вентиляції робочої зони, наявності засобів першої медичної допомоги, достатнього забезпечення чистою водою.

14.13. При проливании великої кількості кислоти й утворенні туману із суспензії кислоти в повітрі працівники повинні бути негайно евакуйовані з приміщення. Роботи з очищення і вентиляції приміщення повинні проводитися персоналом у спецодязі і з використанням протигазів БКФ.

14.14. При роботах з аміачною водою, ацетоном і іншими речовинами, що виділяють шкідливі пари, необхідно забезпечувати чистоту повітря в приміщеннях. Гранична концентрація парів шкідливих речовин у робочій зоні не повинна перевищувати:

Для аміаку - 1 мг/м. куб.

Ацетону - 5 мг/м. куб.

Аерозолю свинцю - 1,01 мг/м. куб.

14.15. Зберігати і приймати їжу на ділянках робіт з отруйними агресивними речовинами забороняється. Підлоги на таких ділянках і стіни (на 2 м від підлоги) повинні покриватися кислотолужнотривким пластиком чи метлаською плиткою, регулярно протиратися вологими кінцями і митися гарячою водою з нейтралізуючими добавками.

14.16. У цехових аптечках, крім загального набору медикаментів, повинні бути розчини питної соди, борної і лимонної кислот необхідної концентрації, камфора, касторова олія, палена магнезія.

14.17. При роботі зі скляним посудом і приладами зі скла для запобігання рук від порізів при різанні, ламанні скла необхідно користатися рушником, при механічній і термічній обробці виробів зі скла - захисними окулярами чи запобіжними захисними щитками.

14.18. Не можна нагрівати тонкостінні хімічні колби і склянки на відкритому вогні без асбестированных сіток. Якщо робота в апаратурі зі скла виконується при підвищених тиску і температурі чи при вакуумі (що створює небезпеку розриву скла), то установка повинна бути обгороджена захисним екраном з органічного скла, металевим кожухом, а окремі, особливо небезпечні, апарати повинні бути захищені металевою сіткою, що запобігає розкидання осколків скла.

14.19. Сулії з кислотами і лугами, що викликають хімічні опіки, повинні переноситися вдвох у спеціальних кошиках або транспортуватися на спеціальних візках.

14.20. Твердий луг варто брати тільки лабораторними щипцями або руками в гумових рукавичках; при дробленні великих шматків повинна використовуватися щільна матерія (бельтинг). Роботи повинні виконуватися з застосуванням індивідуальних засобів захисту. Розлив і розфасовку їдких рідин необхідно робити за допомогою гумових груш, шприца чи спеціальних сифонів. Не можна засмоктувати ці рідини в піпетки ротом, тому що це може привести до опіків порожнини рота й отруєнням.

14.21. Концентровані кислоти і луги, сильнодіючі реактиви, що димлять, повинні зберігатися і переливатися тільки під тягою у витяжній шафі. Особливу обережність необхідно дотримувати при розведенні сірчаної кислоти. Щоб уникнути викиду і розбризкування кислоту варто лити у воду, а не навпаки.

14.22. При поразці їдкими речовинами варто швидко змити залишки цих речовин струменем води під тиском зі спеціальних гідрантів чи фонтанчиков, а потім звернутися до лікаря.

14.23. Пальні і легкозаймисті рідини повинні знаходитися в товстостінних скляних банках чи суліях із притертими чи навинчивающимися пробками. Банки і сулії повинні зберігатися в металевих шухлядах (шафах), викладених усередині азбестом; на дні шухляд повинний бути насипаний шар піску.

14.24. Загальний запас пальних і легкозаймистих рідин у лабораторії не повинний перевищувати добову потребу.

Роботи з пальними і легкозаймистими речовинами повинні виконуватися у витяжних шафах чи під парасолями при включеній вентиляції. Забороняється застосовувати будь-як джерела відкритого вогню. Для нагрівання зазначених речовин можуть застосовуватися лазні: масляні, водяники, піщані.

14.25. Відпрацьовані пальні рідини і продукти реакції повинні збиратися в спеціально призначену для цієї мети герметично закривається тару, а потім регенеруватися чи знищуватися. Зливати легкозаймисті і пальні рідини в каналізацію забороняється.

14.26. Порядок придбання, відпустки, збереження, обліку, транспортування і застосування отруйних сильнодіючих речовин (СДЯР) регламентований спеціальними правилами. При роботі зі СДЯР необхідно дотримувати особливу обережність, зберігати їх окремо від реактивів у спеціальних опломбованих шухлядах чи сейфах. На всіх судинах зі СДЯР повинні бути етикетки з написом «Отрута» і назвою речовини.

14.27. У приміщеннях, де проводяться роботи зі СДЯР, повинна систематично контролюватися повітряне середовище.

14.28. По закінченні роботи залишки отрутних розчинів, продуктів дегазації й інших залишків повинні збиратися в окрему тару. Забруднений посуд, прилади повинні ретельно знежирюватися, а спецодяг і рукавички дегазуватися.

14.29. СДЯР повинні знищуватися за наказом керівника організації з призначенням відповідального особи за забезпечення заходів безпеки.

14.30. Приміщення, де проводяться роботи, зв'язані з нагріванням, дистиляцією ртуті, наявністю відкритих її поверхонь, а також де використовуються модельні (пілотні) установки з ртутним заповненням, повинні бути ізольовані від інших виробничих приміщень, мати самостійний вихід і бути забезпечені власними побутовими приміщеннями.

14.31. Приміщення, де проводяться роботи з ртуттю, не обговорені в п. 14.30. можуть розташовуватися в будинках на 1 поверсі з виходом на сходову клітку через тамбур з подачею в нього чистого повітря.

14.32. Розміщення лабораторій, що працюють із застосуванням ртуті, у габаритах промислового об'єкта, що використовує ртуть за умовами технології, визначається винятково технологічними розуміннями; лабораторні приміщення повинні з”єднуватися з виробничими приміщеннями через тамбур з подачею в нього чистого повітря.

14.33. Конструкція й обробка лабораторних меблів повинні виключати сорбцію ртуті її поверхнями і забезпечувати можливість проведення демеркуризаційних заходів.

14.34. Прилади й установки з ртутним заповненням повинні встановлюватися в емальованих піддонах, як правило, усередині витяжної шафи, і не повинні бути розташовані поблизу нагрівальних поверхонь.

14.35. Маніпуляції з відкритою ртуттю варто проводити в хлорвінілових рукавичках над піддоном усередині витяжної шафи при працюючій вентиляції. Роботи, зв'язані з використанням з'єднань ртуті (зважування, готування розчинів і т. д.), також варто проводити у витяжній шафі над піддоном.

14.36. При роботі з металевою ртуттю необхідно користатися товстостінним хіміко-аналітичним посудом з небиткого скла.

14.37. Заповнення ртуттю судин необхідно робити через лійку з відтягнутим капіляром і лити ртуть необхідно по стінках судини.

14.38. Усі роботи з ртуттю повинні проводитися в спеціальних приміщеннях, обладнаних загальною приточною і місцевою витяжною вентиляцією. Обробка приміщення повинна перешкоджати проникненню ртуті у випадку її розливу; підлога повинна бути гладкою, краї покриття в стін загнуті для запобігання влучення ртуті в щілині підлоги, стіни повинні бути пофарбовані масляної чи нітроемалевой фарбою.

14.39. Ртуть повинна зберігатися в герметично закритому товстостінному скляному чи порцеляновому посуді. Випадково пролита ртуть повинна бути ретельно зібрана, потім поверхня, де знаходилася пролита ртуть, повинна бути дегазована розчинами перманганату калію чи хлористого заліза. Велике значення при роботі з ртуттю мають заходи особистої профілактики і застосування засобів індивідуального захисту.

15. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРИ РЕМОНТІ І ЗАРЯДЦІ АКУМУЛЯТОРНИХ БАТАРЕЙ

15.1. У процесі експлуатації акумуляторних батарей виникає необхідність у їхньому ремонті і зарядці. У залежності від характеру несправності обсяг робіт підрозділяється на малий, середній чи капітальний ремонт:

15.1.1. Малий ремонт містить у собі заміну заливальної мастики або усунення дефектів банок, припаювання перемичок, напайку виводів, заміну кришок акумуляторів, промивання банок нейтральним розчином;

15.1.2. Середній ремонт включає операції малого ремонту, а також видалення з банок осаду, ревізію з частковою заміною пластин і сполучних смуг, зборку й установку сепарації, заміну моноблока;

15.1.3. Капітальний ремонт включає всі операції середнього ремонту і, крім того, усунення тріщин у крайці пластин і пробоїн сіток у негативних пластинах, заміну напівблокової полярності електродів, моноблока, кришок і сепараторів.

15.2. В акумуляторній майстерні внутрішні перегородки, що відокремлюють зарядне і кислотне приміщення від інших, повинні бути суцільними від підлоги до стелі, стіни на висоту 1,5-1,8 м від підлоги повинні бути облицьовані кислототривкою плиткою.

Допускаються внутрішні стіни з цементною штукатуркою з ґрунтовкою і фарбуванням кислототривкою фарбою світлого тону, підлоги цегельні або бетонні із шаром асфальту товщиною не менш 30 мм.

15.3. Опалення акумуляторної майстерні повинне бути центральним, що забезпечує температуру не нижче 15°С. Загальна освітленість повинна бути не менш 45 лк. Зарядне відділення повинне бути обладнане герметичною електропроводкою й освітлювальною арматурою.

15.4. Акумуляторна майстерня повинна мати ізольовану каналізаційну мережу зі спеціальним зовнішнім відстійником для нейтралізації стоків лужними розчинами.

15.5. Приміщення акумуляторної майстерні повинні дозволяти мийку підлог і стін водою зі шланга.

15.6. Вентиляція акумуляторної майстерні повинна забезпечувати зміст у повітряному середовищі аэрозолей сарною кислоти не більш 1 мг/м. куб., свинцю і його неорганічних з'єднань - не більш 0,01 мг/м. куб. при цьому повинний забезпечуватися шести-восьмикратний обмін повітря в 1 г.

15.7. Для готування електроліту варто застосовувати дистильовану воду і розчин сірчаної кислоти щільністю 1,40 г/см. куб. Температура замерзання електроліту свинцевого акумулятора в залежності від його щільності дана в табл. 10.

Таблиця 10

Залежність температури замерзання електроліту від його щільності

#G0Щільність електроліту при температурі 15°С, г/см. куб

1,00

1,10

1,15

1,20

1,25

1,30

1,35

1,40

1,45

Температура замерзання електроліта, °З

0

-7,7

-15

-27

-52

-70

-49

-36

-29

Примітка. Найнижчі температури замерзання властиві щільності електроліту автомобільних акумуляторів при їхній повній зарядці.

Залежність напруги на акумуляторі від ступеня його разряженности приведені в табл. 11

Таблиця 11

Напруга на акумуляторі в залежності від ступеня його рОЗряженОсті

#G0Напруга на акумуляторі, У

1,7 і вище

1,6-1,7

1,5-1,6

1,4-1,5

1,3-1,4

Ступінь розряженості акумулятора, %

0

25

50

75

100

Примітка. Рівень електроліту повинний бути вище верхніх крайок сепараторів чи Запобіжних щитків.

15.8. Розбирання акумуляторної батареї повинні провадитися після видалення з неї електроліту. Моноблоки, кришки, пробки після промивання повинні піддаватися дефектації.

Негативні і позитивні електроди підлягають ремонту при сульфатації менш 20 %, стрілі прогину менш 3 мм, зламі вушок.

15.9. Працівники на монтажі і зарядці акумуляторних батарей мають справу з їдкими кислотами і лугами, що при неправильному звертанні з ними можуть викликати хімічні опіки тіла й очей, отруєння організму (сірчаною кислотою при підвищених концентраціях її в повітрі).

15.10. При зарядці акумуляторних батарей виділяється водень, що виносить у повітря дуже дрібні бризи електроліту. Зміст водню в приміщенні може досягати вибухонебезпечної концентрації, тому без постійної вентиляції монтаж і зарядку батарей робити забороняється.

15.11. Працівники, зайняті на монтажі і зарядці акумуляторних батарей зобов'язані добре знати і строго виконувати правила безпечного виконання електромонтажних і налагоджувальних робіт, викладені у виробничій інструкції.

15.12. Адміністрація зобов'язана створити нормальні умови праці, забезпечити робоче місце необхідними для безпечного виконання робіт засобами:

Проточною водопровідною водою для змивання бризів кислоти і луги;

5 %-ним розчином питної соди для нейтралізації кислоти;

10 %-ним розчином борної кислоти для нейтралізації лугу;

2 %-ним розчином борної кислоти для промивання очей.

15.13. До початку робіт майстер зобов'язаний випробувати в дії приточно-витяжну вентиляцію, перевірити роботу опалення (узимку) і освітлення приміщень акумуляторної і провести працівникам виробничий інструктаж на робочому місці.

15.14. Працівники, зайняті на ремонті і зарядці акумуляторних батарей повинні знати і виконувати:

Характер і безпечні методи провадження робіт;

Порядок проходу до місця розташування приміщення акумуляторної;

Порядок одержання і здачі ключів від приміщення акумуляторної;

Порядок включення і відключення вентиляції, стаціонарного освітлення;

Порядок розвантаження і місце складування сулій з кислотою і дистильованою водою;

Порядок проведення газоелектрозварювальних робіт;

Порядок формования акумуляторних батарей;

Основні правила надання допомоги постраждалому і місце розташування нейтралізуючих розчинів;

Місце розташування найближчого телефонного апарата і порядок виклику швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, керівника робіт.

15.15. Електромонтажники, що ведуть монтаж батарей, повинні мати групу електробезпечності не нижче III.

15.16. Основні вимоги до приміщення акумуляторної приведені в табл. 12.

15.17. На двері акумуляторного приміщення повинні бути вивішені плакати з написами: "Акумуляторна", "Вогненебезпечно", "З вогнем не входити", "Паління забороняється".

15.18. Баки з обмивальною водою і нейтралізуючими розчинами повинні встановлюватися на стелажах на доступній висоті і мати відмітне фарбування і добре видимі написи: "Обмивальна вода", "Пити не можна", "Застосовувати для нейтралізації кислоти (лугу) ".

15.19. Баки з питною водою повинні встановлюватися поза приміщенням акумуляторної.

15.20. Розміщення кислотних і лужних акумуляторних батарей в одному приміщенні чи об'єднання їх загальною приточно-витяжною вентиляцією забороняється.

15.21. При готуванні електроліту щоб уникнути опіків від розбризкування кислоти кислоту ллють у воду тонким струмком з невеликого скляного кухля з носиком (ємністю 1-2 л) одночасно перемішуючи розчин довгою скляною паличкою чи трубкою.

15.22. Готування кислотного електроліту повинне вироблятися в освинцьованих чи емальованих судинах, у фаянсовому, керамічному чи ебонітовому посуді. Забороняється застосовувати скляні баки.

15.23. Забороняється піднімати залиті електролітом відкриті банки, підкладати під них ізолятори чи заміняти їх; пересувати, вирівнювати або ремонтувати стелаж.

Таблиця 12

Основні вимоги до пристрою приміщень акумуляторних батарей

#G0Нормований параметр

Величина параметра

1. Ширина проходів між акумуляторами для обслуговування:

При однобічному розташуванні

Не менш 0,8 м

При двостороннім розташуванні

Не менш 1,0 м

2. Відстань від акумуляторів до опалювальних приладів

Не менш 0,75 м

3. Відстань між струмоведучими частинами акумуляторів, напруга між який при нормальній роботі (не при зарядці) перевищує 65 В:

При напрузі до 250 В

Не менш 0,8 м

При напрузі більш 250 В

Не менш 1,0 м

4. Номінальна напруга акумуляторної батареї, при якому в проходах для обслуговування повинні встановлюватися дерев'яні ізолюючі ґрати

250 В и вище

5. Відстань між сусідніми неізольованими шинами, а також від них до частин будинку й інших заземлених частин

Не менш 0,05 м

6. Площа тамбура

Не менш 1,5 м. кв.

7. Площа окремої кімнати при акумуляторному приміщенні для збереження кислоти, лугу, сепараторів і пристосувань для готування електроліту

Не менш 4 м. кв.

8. Необхідний обсяг свіжого повітря для вентиляції акумуляторного приміщення при зарядці батарей

, м. куб./год*

9. Узвишшя витяжної труби над дахом будинку, через яку виконується викид газів з акумуляторного приміщення

Не менш 1,5 м

• Iзар - Найбільший розрядний струм, А;

• n - Число елементів акумуляторної батареї

15.24. Грудковий їдкий натр чи їдкий калій необхідно дробити під мішковиною або під тонким бляшаним листом із застосуванням захисних окулярів, гумових рукавичок, фартуха і чобіт. Костюм і головний убір повинні бути щільно застебнуті, щоб крихти їдкого натру або калію не потрапили під одяг. Брати їдкий натр або їдкий калій голими руками забороняється.

15.25. При роботах з їдким натрієм або їдким калієм поблизу повинна знаходитися сулія з розчином борної кислоти або оцтової есенції (одна частина есенції на вісім частин води).

15.26. Для готування лужного електроліту в судину з дистильованою водою варто доливати луг невеликими порціями, ретельно перемішуючи електроліт залізною скляною чи паличкою. Флакон з лугом варто відкривати обережно, не додаючи великих зусиль. Перед тим як відкрити флакон, необхідно прогріти горло флакона теплим дрантям, тому що пробка його залита парафіном.

15.27. Штучна вентиляція в акумуляторному приміщенні повинна бути включена за 30 хв до початку зарядки батарей і виключатися через 1-1,5 г після закінчення зарядки.

15.28. Зварювання і пайка пластин в акумуляторному приміщенні повинні виконуватися досвідченими працівниками і під спостереженням персоналу, що має групу по електробезпечності не нижче IV.

15.29. На зварюванні свинцевих пластин і зарядці акумуляторів забороняється працювати особам моложе 18 років.

15.30. Працівники, зайняті на зварюванні пластин, повинні бути забезпечені спеціальним одягом (сукняним костюмом, брезентовими рукавицями). Штани необхідно носити навипуск. Рукава куртки повинні бути ретельно обв'язані або застебнуті. При готуванні електроліту і при його затоці в акумулятор повинні використовуватися окуляри захисні, гумові рукавички (стійкі до впливу кислот), поверх спецодягу варто надягати гумовий фартух, а також гумові чоботи.

15.31. Робити пайку (зварювання) пластин без рукавиць, захисних окулярів, респіратора і спеціального одягу забороняється.

15.32. Роботи зі зварювання (пайці) пластин в акумуляторному приміщенні дозволяються при наступних умовах:

Пайка (зварювання) допускається тільки через 2 години після закінчення заряду акумуляторної батареї;

Під час зварювання (пайки) повинна провадитися безупинна вентиляція приміщення;

Місце пайки (зварювання) повинне бути обгороджене від іншої батареї вогнестійкими щитами.

15.33. Роботи з монтажу чи ремонту випрямлячів можуть бути початі після того, як приміщення буде прийнято під виконання цих робіт, підключена мережа електричного освітлення, кабельні канали закриті дерев'яними щитами, прорізи обгороджені, приміщення звільнене від сторонніх предметів і вентиляція включена.